Изборната кампања за парламентарните избори треба да почне на четврти април. Според препораките на ОБСЕ и ОДИХР, тоа значи дека дваесет дена пред почетокот на кампањата почнува забраната за јавни настани како што е  пуштање во употреба на патишта, училишта, водоводи,  градинки кои се правени со пари од буџетот.

Од 15 март ќе нема ниту огласи за  вработување, а министрите нема да смеат да ги  службените профили на социјалните мрежи за себе промоција.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.