Ознака: промоција
Култура 25.02.24 | 12:46

„Култура Бета“ го прослави својот 4. роденден

Деветта по ред „Поетска епизода“ во „Буква“ во знак на 4. роденден на организацијата Култура Бета. Со претставување на романот „Ронлива“ и разговор со авторката Милена...

Живот 20.02.24 | 15:04

Промоција на прирачникот „Како до заштита и безбедност на жртвите на семејно насилство”

Денес во 18:00 часот во просториите на Младинскиот центар во Струмица, ќе се одржи промоцијата на прирачникот „Како до заштита и безбедност на жртвите на семејно насилство”...

Култура 15.02.24 | 13:30

Дебитантскиот роман на Андреа Мирческа, „Девојката што ја наслика смртта“ е возбудлив трилер кој ги дестигматизира менталните болести

Вчеравечер, 14 февруари (среда), во книжарницата „Литература.мк“ на улица „Македонија“ се одржа промоцијата на дебитантскиот роман на Андреа Мирческа, насловен како...

Сцена 15.02.24 | 12:01

Ивона Јо на јавноста и ја претстави својата нова песна „Друго“

Ивона Јо на јавноста и ја претстави својата нова песна која го носи насловот „Друго“. Ивона вели дека „Друго“ е почеток на една нова ера и песна на која напорно се работеше...

Култура 15.02.24 | 08:44

Промоција на македонските преводи на француските дела „Идис“ од Робер Бадентер и  „Везење“ од Марџан Сатрапи

Францускиот институт во Скопје и издавачките куќи „Или-Или“ и „Бункер“ имаат чест да ве поканат на книжевна промоција на македонските преводи на француските дела: „Идис“...

Култура 14.02.24 | 12:49

Промоција на два нови романи на Кристина Краличин

Писателката Кристина Краличин ќе промовира два нови романи „Денот пред да се стемни“ и „Последна шанса за втора клапа: сценариото на немиот сведок“ во издание на...

Култура 12.02.24 | 14:59

Сашо Кузмановски: За да можат македонските крими-романи да ги надминат физичките граници на државата, првин треба да ги видиме во внатрешните граници

Во исполнетата книжарница на „Литература.мк“ во „Дајмонд мол“, на 9 февруари се одржа промоција на вториот роман на Сашо Кузмановски, крими-трилерот „Бахус“. Романот...

Култура 12.02.24 | 10:13

Промоција на расказите „Грамадата на пристаништето“ од словенечкиот писател Борис Пахор

Издавачката куќа „Арс Ламина“ ќе ја промовира збирката раскази „Грамадата на пристаништето“ од словенечкиот писател Борис Пахор, во рамките на фестивалот „Денови...

Култура 02.02.24 | 09:38

Промоција на збирка детски песни „Чичко маестро Џамбаз – во светот на децата“

В сабота, на 3 февруари, со почеток во 12 часот ќе се оддржи промоцијата на книгата „Чичко маестро Џамбаз – во светот на децата“ во Дебар Маало, на улица „Орце Николов“,...

Култура 01.02.24 | 08:53

Милчо Манчевски вечерва ќе ја промовира новата книга

Новата книга на нашиот најтрофеен режисер Милчо Манчевски, „Манчевски: Пет есеи“ ќе биде претставена како дел од целовечерна мултимедијална презентација (со проекција...

Култура 31.01.24 | 09:32

Маџиров: Анета без да знае ништо за мене го нацрта главниот јунак со исти пижами како моите, а порцеланската кутија каде е сокриено рокчето е иста како онаа на моите баба и дедо

Во преполната книжарница на Литература.мк синоќа беше претставена сликовницата „Рокчето“ од поетот Никола Маџиров, со илустрации на Анета Илиевска. „Рокчето“ е...

Култура 25.01.24 | 11:09

„Трибун, Хронистерик, Номад“ на Прокопиев е вистинска книжевна музика

Новата книга „Трибун, Хронистерик, Номад“ од познатиот писател и книжевник Александар Прокопиев, синоќа во книжарницата „Литература.мк суперстор“ во „Скопје сити...

Култура 12.01.24 | 08:56

Сашо Кокаланов ќе го промовира новиот роман „Среќните луѓе не слават родендени“ во бифето на ФДУ

Денеска, на 12 јануари (петок) во 19 часот во бифето на Факултетот за драмски уметности (ФДУ) ќе се одржи промоција на романот „Среќните луѓе не слават родендени“ од Сашо...

Култура 27.12.23 | 12:41

Промоција на Зборникот од Меѓународната научна конференција „Сто години од раѓањето на Ацо Шопов“

Промоција на Зборникот од Меѓународната научна конференција „Сто години од раѓањето на Ацо Шопов“ денеска ќе се одржи во библиотеката на Кампус 4 во Универзитет Гоце...

Култура 21.12.23 | 09:00

Промоција на „Етика: Уметноста на глумецот и на режисерот“ од Константин Станиславски во Театар Комедија

Театар Комедија денеска ќе ја промовира книгата „Етика: Уметноста на глумецот и на режисерот“ од Константин Станиславски во превод на Наташа Атанасова. Како што соопшти...

Македонија 07.12.23 | 08:15

Од март власта нема да смее да гради автопати, училишта и градинки, кои и онака не ги гради

Изборната кампања за парламентарните избори треба да почне на четврти април. Според препораките на ОБСЕ и ОДИХР, тоа значи дека дваесет дена пред почетокот на кампањата...

Култура 06.12.23 | 15:15

Книгата „Документарниот филм и идентитетот“ на м-р Сунчица Симоновска Веселиновска е врв на филмолошката дејност

Во Кинотеката на Република Македонија беше промовирана книгата „Документарниот филм и идентитетот“ на м-р Сунчица Симоновска Веселиновска, виш филмолог во Кинотеката,...

Култура 01.12.23 | 09:07

Промоција на романот „Епитаф за актерот“ од Љубица Кубура во „Јавна соба“

Романот „Епитаф за актерот“ на Љубица Кубура ќе биде промовиран денеска во Јавна соба. Љубица Кубура е родена на 29 јануари 1988 година во Белград. Пишува колумни за неколку...

Култура 27.11.23 | 09:04

Промоција на „Книжевни крстопати“ од Звонко Танески во Градската библиотека во Скопје

Во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје, денеска точно на пладне ќе биде промовирана студијата „Книжевни крстопати“ од Звонко Танески. За книгата ќе...

Музика 25.11.23 | 22:08

Марко Николиќ утре доаѓа во Скопје да го претстави својот последен студиски материјал

Марко Николиќ ќе покаже како звучи кога пее во живо! Марко Николиќ доаѓа во Скопје за утре на домашната публика, со жив настап да и го претстави својот последен студиски...