Ознака: промоција
Култура 18.12.19 | 09:24

Промоција на поетската книга „Крстна коска“ од Наташа Сарџоска во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“

Во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ утре напладне ќе биде промовирана поетската книга „Крстна коска“ од Наташа Сарџоска. За најновата книга на Сарџоска...

Култура 13.12.19 | 11:00

Промоцијата на книгата „Идентитетот и медиумите“ од Биљана Рајчинова-Николова

Во понеделник, 16 декември 2019, со почеток во 19 часот, во изложбениот салон Империјал 1 на КИЦ-Скопје, ќе се одржи промоција на книгата „Идентитетот и медиумите“ од Биљана...

Култура 12.12.19 | 08:58

МИ-АН ќе ја промовира „Енциклопедија на македонски имиња“

Книгоиздателството МИ-АН организира промоција на книгата „Енциклопедија на македонски имиња“ од архимандрит Иринеј Стефановски, во Дом на културата „Кочо Рацин“...

Култура 28.11.19 | 11:52

„Молчи со отворена уста“ од Снежана Младеновска Анѓелков вечерва се промовира во МКЦ

Промоцијата на неодамна излезениот роман „Молчи со отворена уста“ од Снежана Младеновска Анѓелков, ќе се случи вечерва (28 ноември) од 20 часот во Клуб ресторан МКЦ. За...

Култура 28.11.19 | 11:39

Промоција на книгата „Како избравме американски претседател“ од Александар Кукулев

„Како избравме американски претседател“ е наслов на најновиот роман на Александар Сашко Кукулев, писател, сценарист, истражувач… која ќе биде промовирана на 28 ноември...

Култура 28.11.19 | 10:23

Промовирано капитално издание за музичката култура

Еден од главните настани изминатата недела во областа на музичката култура беа трите промотивни концерти на кои пред јавноста беше предаставено едно несекојдневно,...

Култура 25.11.19 | 10:21

MARTA’S PALACE на 2 декември во „Јавна соба“

“Добре ми дојдовте во мојата палата” е најавната шпица за емисијата MARTA’S PALACE што премиерно ќе биде изведена во живо, на сцена, во Jавна Соба, на 2-ри декември (понеделник),...

Култура 21.11.19 | 11:09

Промоција на „Осмото светско чудо“ од Јордан Плевнеш во Вашингтон

Романот „Осмото светско чудо“ од Јордан Плевнеш, којшто досега е објавен на петнаесетина јазици во светот, на 16 и 17 Ноември 2019 година, ја имаше својата американска...

Култура 19.11.19 | 10:12

Амбасадорот на Словенија, Милан Јазбец новата книга „Виножито зад душата“ ќе ја претстави во МКЦ

Зборовите се како чуда, само со нив мора да бидеш внимателен, умешен и нежен, вели Милан Јазбец, писател и актуелен амбасадор на Република Словенија во Македонија. Промоцијата...

Култура 19.11.19 | 09:49

Промоција на стихозбирката „Раѓање на денот“ од Оливера Доцевска

Во Домот на културата „Кочо Рацин“ (Нов салон), денеска со почеток во 19 часот, ќе се одржи промоција на новата поетска збирка на Оливера Доцевска „Раѓање на денот“,...

Култура 18.11.19 | 10:29

Промоција на стихозбирката „Небесна геометрија“ од Андреј Ал-Асади во МКЦ

Во фоајето на кино „Фросина“ во МКЦ вечерва со почеток во 20 часот ќе биде претствена поетската книга „Небесна геометрија“ од Андреј Ал-Асади. Книгата ќе ја промовира...

Култура 14.11.19 | 12:18

Промоција на бугарското издание на „Нишан“ од Блаже Миневски во македонскиот културен центар во Софија

Бугарското издание на книгата „Нишан“ од Блаже Миневски ќе биде промовирано пред софиската публика денеска (14 ноември) од 18:30 часот, во Културно-информативниот центар...

Култура 12.11.19 | 12:41

Васко Шутаров објави второ дело од културната дипломатија: Културната политика и дипломатија е трет столб на надворешната стратешка политика

На 13 ноември во 19,30 часот, во просториите на Public Room во Скопје, ќе биде промовирано второто дело посветено на културната дипломатија од д-р Васко Шутаров. Промотори...

Култура 12.11.19 | 10:27

„Македоника литера“ објави Реторички речник на поими и дефиниции на професорот Трајко Огненовски

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје, неодамна го објави лексикографскиот труд на проф. д-р Трајко Огненовски „Реторички речник на поими и...

Култура 12.11.19 | 09:56

Промоција на поетската книга „Човек“ од Јовица Ивановски, добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ на СВП

Градската библиотека „Браќа Миладиновци“-Скопје организира промоција на поетската книга „Човек“ од Јовица Ивановски, добитник н наградата „Браќа Миладиновци“...

Култура 01.11.19 | 09:50

Промоција на книгата „ТВ БОКСТеоретски прилози и филмско сценарио“ на режисерот Златко Славенски

На 2.ноември 2019 година,сопочеток во 19 часот, на Факултетот за драмски уметности во Скопје ќе се одржи промоција на книгата „ТВ БОКСТеоретски прилози и филмско сценарио“...

Култура 30.10.19 | 09:05

Промоција на книга од Катица Трајковска Абјаниќ – настан во сеќавање на авторката

Издавачката куќа „Метаноја“ организира промоција на книгата „Мирисливите бои на душата“ од Катица Трајковска Абјаниќ, настан во сеќавање на авторката. Промоцијата...

Култура 28.10.19 | 09:54

„Матица македонска“ го промовира романот „Абафи“ од унгарскиот писател Миклош Јошика

Во книжевниот салон на „Матица македонска“ на булевар „Климент Охридски“ во Скопје, на 29-ти октомври (вторник) во 20 часот 2019 година ке биде промовиран романот „Абафи“...

Култура 28.10.19 | 09:47

Промоција на книгата „Муабети за личен развој“ од Елена Антоновска и Огнен Јанески

На 31 октомври во Клуб ресторанот МКЦ ќе се одржи промоција на книгата „Муабети за личен разбој“ од Елена Антоновска и Огнен Јанески. Елена и Огнен се запознале во една...

Култура 24.10.19 | 15:44

Промоција на збирка поезија „Небо во кафез“ од Д.А. Лори во МКЦ

„Небо во кафез“ е насловот на најновата збирка поезија од Д.А.Лори, која ќе биде промовирана на 26 октомври во фоајето на киното „Фросина“ во Младинскиот културен центар...