Продолжуваат тензиите во тетовското муфтиство. Новиот муфтија избран од ИВЗ, Селвер Џемаили, денеска се обиде да влезе во канцелариите на муфтиството, но наиде на затворени врати и отпор од досегашниот муфтија Ќани Несими.

По тензиите, пред муфтиството се појави и полицијата, барајќи од граѓаните да се разотидат, а земаа изјави и од Џемаили и од Несими.

Судирите во тетовското муфтиство почнаа откако Ријасетот во Скопје одлучи да го разреши муфтијата Ќани Несими.

Според ИВЗ, Несими поднел жалба во Управниот суд, но му била одбиена. Сепак и покрај тоа Несими продолжил да ја извршува функцијата.

Во соопштението на ИВЗ се вели:

Разрешувањето на Ќани Несими е направено поради неговата деструктивна активност.
– Од моментот кога ги загуби изборите на 9 ноември 2020 година со резултат 18 спрема 3, не успеа да го надмине разочарувањето од поразот и веднаш почна да се дистанцира со највисоките тела на ИВЗ;
– Непријавувањето и немањето координација со највисоките органи за прашања од областа на денационализацијата на имоти, резултираше со губење на неколку објекти во Арабати Теќе и 12.000 метри квадратни како и фонтаната кои во катастарот се веќе запишани на име на Тетекс;
– Јавното навредување на највисоките органи со најпогрдни зборови и тешките неаргументирани клевети го кршат Уставот на ИВЗ и неговите нормативи;

Несими, од друга страна, го обвинува ИВЗ дека го разрешиле противуставно и затоа не ја прифаќа одлуката.

„Муфтиството на ИВЗ, огранок Тетово, едногласно донесува одлука со која не ја признава и не ја прифаќа незаконската и неуставна одлука за именување на т.н. в.д. муфтија.“

Пред неколку дена, ИВЗ му го одзеде и правото за потпишување на муфтијата на Тетово. Според информациите на Алсат од ИВЗ, се очекува случајот наскоро да биде решен.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.