Ознака: ивз
Македонија 17.03.20 | 21:19

ИВЗ ги откажа молитвите во џамиите

Поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи изјави дека за да се спречи понатамошно ширење на пандемијата се откажуваат сите молитви низ џамиите во земјава, а нема да има молитва...

Македонија 17.03.20 | 16:14

ИВЗ: Сите верски обреди да се извршат од дома

Исламската Верска Заедница на Македонија преку конференција за медиумите одржана денеска извести дека ќе се суспендира одржувањето на петочната молитва во џамија,...

Македонија 08.10.19 | 13:50

Судот потврди Реџепи останува поглавар на ИВЗ

Сулејман Реџепи ќе биде запишан како поглавар на ИВЗ во Регистарот за верски заедници, потврди скопска единица. Ваквата одлука следува откако апелација постапката...

Македонија 04.10.19 | 16:27

Апелација пресече: Уважена жалбата на Реџепи, Бузаку немал години за поглавар на ИВЗ

Апелацискиот суд Скопје ја уважи жалбата на Сулејман Реџепи и го укина решението на Основниот граѓански суд Скопје 2 во врска со назначувањето на Скендер Бузаку за нов...

Црна хроника 04.10.19 | 12:55

Бузаку ја испука „бомбата“, Реџепи испрал 700 илјади евра од ИВЗ

Кривично дело „перење пари“ и злоупотреба на службена положба извршил Сулејман Реџепи според доказите кои денеска во ОЈО ги доставил Скендер Бузаку. Бузаку тврди...

Македонија 03.10.19 | 14:19

„Лајм“: Еве што содржат „бомбите“ на Бузаку за Сулејман Реџепи – тема е стриптиз во Охрид

Во истекот на временскиот рок, поставен во форма на ултиматум, од страната на Скендер Бузаку, останаа уште околу 20 часа, а во меѓувреме весникот „Лајм“ објави детали...

Македонија 01.10.19 | 12:16

Бузаку се закани: Ќе објавам докази за криминал ако реисот Реџепи не ја „ослободи“ ИВЗ

Скендер Бузаку денеска пред седиштето на ИВЗ му постави ултиматум на реисот Сулејман Реџепи за 72 часа да ја напушти ИВЗ во спротивно ќе објави докази за криминал, јави...

Македонија 12.09.19 | 11:38

Мухамед Зекири бил замолчен со рекетот од поглаварот на ИВЗ?

Дали е вистина дека после втората средба со посредникот се согласивте да извршите „Рекет“ и, од тогаш, веќе да не го спомнувате името на Сулејман Реџепи? Колку му зедовте?...

Скопје 30.06.19 | 22:34

Скопското муфтиство реагира против Парадата на гордоста

Муфтиството на Исламската верска заедница (ИВЗ) од Скопје реагираше против Парадата на гордоста, која за првпат се организираше во главниот град на Северна Македонија. Во...

Македонија 05.05.19 | 23:12

Со што го приклешти Зоран Заев Сулејман Реџепи за да исцеди албанска излезност?

Дали зад обид за насилна смена на поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи се крие неверојатниот успех на Стево Пендаровски да ги освои срцата на албанските гласачи да ги натера...

Македонија 05.05.19 | 16:13

Реисот на ИВЗ го честиташе Рамазан со мапа на Голема Албанија

Поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи со мапа на Голема или Етничка Албанија го честиташе големиот муслимански празник Рамазан кој започнува утре. На видеото и фотографијата...

Македонија 25.04.19 | 18:55

Мицкоски: Државата брутално се меша во верските заедници

На централниот дневник на Канал 5 гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој за случувањата во ИВЗ запраша како тоа да не е информиран премиерот на...

Македонија 25.04.19 | 13:13

Ние во ИВЗ немаме хулигани, тие се со Зоран Заев

Претставникот на Исламската верска заедница, Муамер Вејсели, на средбата со новинарите ги негираше прашањата за тоа дали во седиштето на ИВЗ физички бил нападнат новиот...

Македонија 24.04.19 | 15:03

Реџепи ја држи ИВЗ во заложништво, ќе одиме по судски пат, со полиција и извршители

Новиот поглавар на Исламската верска заедница Скендер Бузаку, кој е назначен на оваа функција од судот, изјави дека не сака да создава немири, физички судири и најави...

Црна хроника 24.04.19 | 14:54

Основен суд Скопје 2: Решението за промена на Реисот не е правосилно

Основниот суд Скопје 2 денеска преку соопштение го појаснува решението за промена во раководството на Исламската верска заедница што доведе до тензии во таа институција....

Македонија 24.04.19 | 12:46

Финансиска полиција не влегла во ИВЗ, но има примено пријава за финансиска контрола

Управата за финансиска полиција во целост ги демантира објавените информации во одредени медиуми дека вчера од страна на овластени лица на Управата е извршен увид...

Македонија 24.04.19 | 12:31

Бошњаковски: Владата не се меша во работата на верските заедници

Северна Македонија е секуларна држава и Владата не се меша во работата на верските заедници, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски во врска со вчерашните...

Македонија 24.04.19 | 11:07

Остар демант на Комисијата за односи со верските заедници за изјавата на реисот Реџепи

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи во денешното соопштение демантира каква било нивна вмешаност во последните случувања и превирања во Исламската...

Македонија 24.04.19 | 10:08

Алијанса за Албанци: Сулејман Реџепи не заслужува понатаму да биде Поглавар на ИВЗ

Алијансата за Албанците изразува загриженост во врска со последните случувања во Исламската верска заедница. ИВЗ е институција со огромна духовна вредност за илјадници...

Црна хроника 24.04.19 | 09:21

МВР не дозволува да биде инволвирано во случајот ИВЗ

Во Министерството за внатрешни работи вчера стигнале две пријави од седиштето на Исламската верска заедница, едната пријава пристигнала од луѓето на Сулејман ефенди...