Ознака: ивз
Македонија 19.02.21 | 13:34

Пo ИB3 peaгира и 3aeв: Дpжaвaтa тpeба дa вoди гpижа, кaj дел од заеднците има paдикализам

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека од страна на министерот за правда е информиран дека одреден суд дозволил регистирање на салафистичка организација во Македонија...

Македонија 18.02.21 | 23:20

На Нова година, нечујно, скопскиот суд ги призна и регистрира салафистите како верска заедница

Селафистичката верска заедница „Дар ел Хадис“ ден пред Новата година доби дозвола од надлежните институции и е регистрирана, на што остро реагираат од Исламската...

Македонија 03.02.21 | 21:33

Реисот на ИВЗ не го осудил скандирањето УЧК на протестот на „Монструм“

Исламската верска заедница не го осудила скандирањето на „УЧК, УЧК“, како што тврдеше директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов. На овој начин...

Македонија 02.02.21 | 17:42

Aнгелов и поглаварот на ИВЗ го осудија скандирањето „УЧК, УЧК“

Oд Исламската верска заедница стигна осуда за скандирањето „УЧК, УЧК“ на протестот за случајот „Монструм“, кој во петокот се одржа во Скопје. Пораката е дека секој...

Здравје 26.12.20 | 22:10

Смеат ли муслиманите и Евреите да се вакцинираат – вакцините против ковид 19 содржат свински желатин

Иако светот им се радува на вакцините против ковид 19 и реалната надеж дека наскоро ќе сдивне пандемијата, исламската верска заедница има замерки – ни повеќе ни помалку...

Македонија 18.11.20 | 12:38

Шаќир Фетаху е избран за прв човек на ИВЗ

Шаќир Фетаху е избран за нов претседател на Исламската верска заедница (ИВЗ) во Македонија, јави „Алсат“. Денес е одличен ден за сите муслимани во Македонија, денес...

Македонија 18.11.20 | 12:16

Ми кажа за 20 дена ќе ги имаш парите на трансакциска и локацијата на Калето – што му било ветено на Реџепи за да обезбеди гласови за Пендаровски?

Пари на трансакциска кои треба да легнат за 20 дена, локацијата на Калето за џамија… ветувал Заев брда и долини за Стево Пендаровски да седне во претседателската фотелја...

Македонија 17.11.20 | 15:19

Пендаровски избран поради верски лидери, а не поради програма и европска перспектива, оваа победа на Стево е пораз за граѓаните

Откако поранешниот поглавар на ИВЗ Сулејман Реџепи откри дека тој ги повикал верниците муслимани да гласаат за Стево Пендаровски на претседателските избори, со реакција...

Македонија 17.11.20 | 13:50

Сведоштво на Сулејман Реџепи: Пендаровски ја злоупотреби ИВЗ за победа на претседателските избори

Пратеници на Зоран Заев и Али Ахмети го молеле доскорешниот поглавар на ИВЗ Сулејман Реџепи да обезбеди гласови за Стево Пендаровски на претседателските избори во...

Македонија 03.11.20 | 13:50

Поглаварот на ИВЗ го осуди нападот во Виена: Ова ќе внесе недоверба во муслиманската заедница во целост

Поглаварот на ИВЗ, Шахир Фетаи го осуди терористичкиот напад во Виена и изрази сочуство до жртвите. Ја делиме болката со семејствата и целиот австриски народ и го осудуваме...

Македонија 30.07.20 | 11:30

Новиот поглавар на ИВЗ позитивен на коронавирус

Новиот поглавар на Исламската верска заедница (ИВЗ), Шаќир Фетаху е позитивен на коронавирус. Тој преку Фејсбук ја информираше јавноста дека е позитивен на новиот вирус...

Македонија 29.07.20 | 18:31

Откажана главната манифестација за Курбан Бајрам

Ријасетот на ИВЗ поради актуелната состојба со ковид-19 се откажа од организирање на главната манифестација по повод Курбан Бајрам. Таа според верскиот календар, оваа...

Здравје 12.07.20 | 23:50

Заразени високи службеници од ИВЗ, имале средба со делегацијата од ИВЗ од Косово

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден од заболените е доста...

Вести 16.06.20 | 18:04

За 22 дена еден ја закопа, друг ја оживеа: Новиот реис на ИВЗ Шаќир Фетаи вели има корона!

За неполн месец ИВЗ го закопа корона вирусот, па го откопа. Ако го прашате поранешниот реис Сулејман Реџепи, ќе ви рече –нема корона, оти тој ја прогласи за мртва на 24...

Македонија 12.06.20 | 16:12

ИВЗ пет години не доставила извештај за работењето до Централен регистар

Последните пет години Исламската верска заедница не доставила основен извештај и годишна сметка до Централниот регистар. Поради непреземање на мерки од страна на Централниот...

Македонија 27.05.20 | 13:43

Разрешен поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи

Со 2/3 мнозинство донесена е одлука за разрешување на Реисот Сулејман Реџепи од функцијата. Донесовме одлука за разрешување на госпидин Сулејман Ефенди Реџепи...

Психологија 24.05.20 | 14:29

Поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи го прогласи Ковид- 19 од денеска за умрен

Поглаварот на исламската верска заедница на Македонија, реисот Сулејман Реџепи денеска пред џамијата на Мустафа Паша во Скопје го честиташе празникот Фитер Бајрам...

Македонија 22.05.20 | 20:10

Власта подлегна на притисокот од верниците и ИВЗ

Власта денеска подлегна на притисокот кој ИВЗ веќе извесно време го врши, односно се закани дека нема да почитува полоциски час за Рамазан бајрам. Поглаварот јавно вчера...

Македонија 22.05.20 | 15:11

МВР не би сакало да врши притисок врз верските заедници

На жалбите од верници од ИВЗ дека полициски службеници ги замолувале да немаат молитви за празникот Рамазан Бајрам, министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев со став...

Македонија 22.05.20 | 14:42

МВР: Не сме вршеле притисок врз ИВЗ по повод честувањето на Фитр Бајрам

Во интерес на вистината, на објективното информирање на јавноста, а особено во интерес на интегритетот на институцијата – Министерството за внатрешни работи, категорично...