Откако денеска потпретседателот на Владата, Артан Груби, апелираше до новинарите секојдневно да ги проверуваат сите институции, почнувајќи од Владата, Собранието, министерства, кои мерки за штедење ги применуваат согласно со владината одлука што стапи во сила од 1 септември и дека тој веќе одамна го исклучувало осветлувањето по работното време, се огласи и аналитичарот Ивор Мицкоски. Тој шеговито запраша дали ќе се отворат нови вработувања во владата – гасначи на светло.

Владата тако јако ќе штеди по институции, што покрај клатачите на врата и келнерите во странство, ќе вработи и луѓе за гасење светла.
Се за вас добри луѓе… – искоментира Мицкоски.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.