Многу е важно прво тие да си одговорат на прашањето дали навистина сакаат да ја видат Македонија како преговара и Македонија како е на масата заедно со останатите земји-членки, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Затоа што ако сакаат да ја видат, ние како ВМРО немаме проблем ниту пак официјален Берлин има проблем со ВМРО и со Уставот, ниту пак официјален Рим, ниту Брисел, ниту Мадрид, Лисабон, Будимпешта, Љубљана, Загреб имаат проблем со Уставот, проблем има Софија. Тогаш нека седнат нека поразговараат таму, затоа што тоа што го рефлектира Софија како позиција, посебно последниот период нема никаква врска со основните принципи на ЕУ дефинирани уште многу одамна, при нејзиното формирање.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.