На македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ му била одбиена регистрација откако на 7 февруари до Агенцијата за регистрација во Благоевград ги доставиле основните документи на истоименото здружение, информираат од клубот.

Сега толкувањето на тамошните основачи на клубот е дека со оваа одлука се забранува постоењето.

Агенцијата во решението навела дека одлуката ја донеле почитувајќи го уставот на Бугарија односно здруженија на граѓани не можат да постојат ако вршат политички активности.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.