Ознака: благоевград
Македонија 12.02.23 | 18:17

Македонскиот културен клуб во Благоевград каменуван, па забранет

На македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ му била одбиена регистрација откако на 7 февруари до Агенцијата за регистрација во Благоевград ги доставиле основните...

Балкан 09.02.23 | 17:46

Екс-кандидатката за градоначалник на Благоевград Костадинова го каменувала „Никола Вапцаров“, нема притвор и пријави за четирите сторители

Људмила Костадинова е иницијатор за каменувањето на македонскиот културен центар во Благоевград. Нападот не е вандалски чин, тврди, ама немало друг начин да го искажат...

Балкан 08.02.23 | 10:58

Напаѓачите на Македонскиот клуб во Благоевград вработени во локално комунално претпријатие

Двајцата мажи приведени од страна на бугарската полиција поради каменувањето на Македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград во саботата вечерта,...

Балкан 08.02.23 | 10:02

Градоначалникот на Благоевград: Ќе ги казнам напаѓачите на македонскиот клуб кога Скопје ќе ги казни полицајците

Македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Бугарија беше оштетен пред неколку дена, а вчера беа приведени двајца вработени во општинското претпријатие „Озеленување“...

Македонија 07.02.23 | 19:46

Двајца мажи и две жени приведени во Бугарија за оштетувањето на македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград

Двајца мажи и две жени се приведени од полицијата во Благоевград во врска со вандалскиот чин врз македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“. Како што пишуваат...

Македонија 05.02.23 | 19:52

Го осудуваме демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград, најитно да запре говорот на омраза кон Македонците во Бугарија

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград. Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Македонија 05.02.23 | 19:49

Вандализам и криминал од овој вид не се европски вредности – Пендаровски го осуди инцидентот во Благоевград

Најостро го осудувам вандалскиот чин на каменување на македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград во Бугарија, наведува претседателот Стево Пендародвски...

Балкан 05.02.23 | 08:47

Испокршени се стаклата на македонскиот клуб во Благоевград

Испокршено е стаклото од влезот на македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград, Бугарија, објавија бугарските медиуми. Информацијата дека е каменуван излогот...

Македонија 04.02.23 | 18:24

„Да немаме проблем ни ние ни вие“: Бугарската полиција не им дозволи на Македонците во Благоевград да развиорат знаме

Македонците од Пиринска Македонија во организација на ОМО Илинден Пирин го одбележаа раѓањето на великаните на македонската револоуционерна борба за слобода и самоопределување...

Балкан 04.02.23 | 12:33

Tоа што се случува на границата е срам: Се огласи Џамбаски од Благоевград

Се огласи бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски од Благоевград каде што присуствуваше на чествувањето на Гоце Делчев, преку видео порака објавена на социјалната...

Македонија 31.10.22 | 12:30

Јорданов: Видно беше дека граѓаните на Благоевград немаа ништо против овој културен клуб

Вчерашниот настан при отварањето на македонскиот клуб „Никола Вапцаров” во Благоевград мене како млад човек ми поттикна дилема која видно ме зачуди, како и ме инспирираше...

Балкан 31.10.22 | 08:42

Градоначалникот на Благоевград Илко Стојанов не очекува нови тензии

Градоначалникот на Благоевград Илко Стојанов во врска со вчерашните случувања околу отворањето на клубот „Никола Вапцаров“, за БНТ изјави дека е важно што се поминало...

Македонија 30.10.22 | 18:42

Полицијата во Благоевград денес лично ја предводел бугарскиот министер за внатрешни

Во Благоевград во текот на целиот ден беше присутен и министерот за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев, кој оперативно ги водеше акциите на локалната полиција,...

Македонија 30.10.22 | 17:02

Мицкоски: Очекувам осуда од официјална Софија и европските институции за однесувањето на европратеникот

Ние како политичка партија и јас како човек ги поддржувам Македонците каде и да се наоѓаат во светот. И мора да се бориме за нашите браќа Македонци, затоа што не не има...

Македонија 30.10.22 | 16:51

Бугарската полиција ја претресуваше екипата на „Канал 5“, им барале и пасоши

Екипата на „Канал 5“ беше детално претресена од бугарската полиција во центарот на Благоевград во обид да стигне до македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“,...

Македонија 30.10.22 | 15:41

„Поклон до земја, вака се сака Македонија“: Позитивни реакции на граѓаните за посетата на Мицкоски во Благоевград

Посетата на Мицкоски на Благоевград предизвика позитивни коментари кај граѓаните.Тие велат дека  вака се сака Македонија! и оти овој пример треба да го следат и останатите...

Македонија 30.10.22 | 14:38

И Демократскиот сојуз им даде поддршка на Македонците од Бугарија

Денес на отворањето на Македонскиот културен клуб во Благоевград, присуствуваше делегација на Демократскиот сојуз во состав, Борче Јакимовски, Владо Кроневски, Јорданчо...

Македонија 30.10.22 | 14:25

Срамна е одлуката на антимакедонската влада да не присуствуваа на отворањето на македонскиот културен клуб во Благоевград.

Срамна е одлуката на антимакедонската влада предводена од Ковачевски да не присуствуваат на отворањето на македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград,...

Балкан 30.10.22 | 14:14

Погледнете како бугарската полиција ги чуваше Македонците од толпата на Џамбаски

Вриеше од полиција пред седиштето на македонскиот клуб „Никола Вапцаров“.Тензично но без големи инциденти помина отворањето на клубот. Бугарската полиција не даваше...

Македонија 30.10.22 | 13:48

Мицкоски срдечно пречекан од Македонците во Бугарија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски беше пријатно пречекан од Македонците во Бугарија. Тој денеска заедно со Драган Ковачки и Рашела Мизрахи беше во Благоевград...