За најновата анкета во која е двојна предноста на ВМРО ДПМНЕ пред СДСМ за „Што не е јасно“ Драган Павловиќ Латас вели дека според негова проценка е дека е многу поголема таа разлика отколку што покажува анкетата.

Со симплифициран пример за периодот на слави кој е пред нас тој вели ако било кого прашаш да ти каже само еден аргумент зошто гласал за СДСМ, нема да може да каже. Има помали пензии, поскапа струја, криминални тендери, крадење максимално, најголема корупција, албанизација на државата од улица од врвна власт.

Според него СДСМ и ДУИ имаат едно нешто заедничко, а тоа е корупцијата.

Ни еден аргумент нема да гласаш за СДСМ, како дошле до 9% не ми е јасно. Секој од СДСМ знае дека Левица и Максим ќе им земат гласови, Максим Димитриевски е изворниот СДСМ, и делумно левица кај порадикалните млади, рече тој.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.