Потпишаниот протокол со Бугарија ги отвора и историските дилеми, дали навистина имало прогон на Бугарите во Македонија, дали комунистичкиот режим бил репресивен кон нив?

Директорот на Државниот архив Емил Крстески вели дека архивот е отворен за сите, но вистински треба да се отворат досиејата на тајните служби.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.