Откако Димитар Ковачевски и Арбен Таравари денеска го финализираа договорот за владина соработка, во следниот период треба да се реализира владина реконструкција.

Неофицијално, нов министeр од Алијанса за Албанците ќе бидe Кренар Лога, кој ќе го презеде ресорот правда од Никола Тупанчевски.

Нефрологот Фатмир Меџити, пак, ќе биде нов министер за здравство, кој доаѓа на местото на Беким Сали од Алтернатива, која во недела ќе одлучи дали ќе остане во владата или не.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.