Твитерџијата „Кичеецот“ во фотографијата на денот од врнежливото Скопје денеска, каде што СДСМ организира „голем граѓански митинг“, со прашање до претседателскиот кандидат од владејачката партија Стево Пендаровски, кој не толку одамна ги навреди приврзаниците на опозицијата, споредувајќи ги со „стока“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.