Ознака: автобуси
Црна хроника 26.01.23 | 10:41

67 санкции за автобуси што вршат превоз на ученици по само една контрола

Вчера во периодот од 12.00 до 16.00 часот е спроведена акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици, за зголемување на безбедноста на учениците од дома до...

Скопје 09.01.23 | 15:26

Пропадна огласот на Арсовска за нови приватни автобуси – нема пријавени

Ниеден приватен превозник не се пријавил на огласот за приватни автобуси и возачи на линиите 20 и 22. Градот беше уверен дека по раскинувањето на договорите и штрајкот...

Скопје 12.12.22 | 20:37

Стоилковски: Коалицијата СДС/Арсовска молчи и нема никаква реакција за билансната картица на ЈСП и долгот кон приватните превозници

Цели шест часа коалицијата СДС/Арсовска молчи и нема никаква реакција за билансната картица на #ЈСП и долгот кон приватните превозници, реагира портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Скопје 12.12.22 | 19:37

Кој сака може да седне на возачкото столче, да свирне на сирената, да го држи воланот: Приватните превозници ги канат граѓаните да ги посетат нивните автобуси

Приватните автобуски превозници за МИА информираат дека нивните автобуси засега остануваат паркирани на булеварот „Илинден“ пред бараките на Град Скопје. Секој што...

Скопје 09.12.22 | 07:01

Автобусите се повлекуваат од раскрсниците – ќе се стационираат само пред Град Скопје

Возачите на приватните автобуси одлучија да се повлечат од крстосниците кај Трговскиот центар „Мавровка“ и Црвен Крст. Автобусите во 10 часот ќе бидат паркирани само...

Скопје 08.12.22 | 09:06

Коалицијата Тачела е виновна за блокадата на превозниците, спремаат ли пат за бугарска фирма да го земе превозот?

Коалицијата Тачела составена од Ковачевски и Арсовска е виновна за блокадата на превозниците, спремаат ли пат за бугарска фирма да го земе превозот? Се користи ли ЈСП...

Македонија 07.12.22 | 15:10

Стоилковски: Дали се пристигнати автобусите за договорениот превозник од Бугарија на којшто Арсовска и Ковачевски сакаат да го дадат приватниот транспорт во Скопје?

Ниту по 48 часа нема одговор од градоначалникот на Град Скопје, Данела Арсовска на поставените прашања. Ниту пак има одговор на хаосот. А, хаосот е наменски, затоа Арсовска...

Скопје 28.11.22 | 20:13

„Го зголемивме бројот на автобуси“ – „Не лажи“: Тензична и напната атмосфера во Советот на Град Скопје

Во бурна и напната атмосфера, со довикувања и надвикувања, на денешната седница за советнички прашања советниците од сите политички партии во Советот на Град Скопје...

Скопје 28.11.22 | 09:31

Наместо СДС и Арсовска да прават политика од хаосот во град Скопје, веднаш да се реши проблемот со превозот

Наместо СДС и Данела Арсовска да прават политика од хаосот во град Скопје веднаш да се исплатат заостанатите долгови кон приватните превозници, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Кога...

Скопје 21.11.22 | 10:12

Од Град Скопје велат дека приватните автобуси мораат да возат

Апелираме до граѓаните да не веруваат на лажните вести и манипулациите кои во јавноста ги пласираат разни политички групации, соопштија утрово од Град Скопје. Оттаму...

Скопје 11.11.22 | 10:51

В недела дел од автобусите ќе возат по изменет режим

Во недела, 13 ноември, во период од 16.30 до 19 часот, поради одржување на улична трка по повод празникот 13 Ноември, поголем дел од линиите од јавниот превоз ќе имаат изменет...

Скопје 09.11.22 | 11:14

ЈСП ги презеде автобуските линии 19, 20, 22, 52 и 54

Откако Макекспрес минатата недела ги прекина автобуските линии 19, 20, 22, 52 и 54 поради, како што беше соопштено, неисплатени долгови од страна на ЈСП Скопје, од градското...

Скопје 02.11.22 | 10:11

Автобусите на „Макекспрес“ и денеска не сообраќаат поради неисплатен долг од ЈСП

Приватниот превозник на автобуски градски превоз „Макекспрес“ и денеска не сообраќаа на линиите 19, 20, 22, 52 и 54, поради неисплатен долг од страна на ЈСП „Скопје“ и Град...

Црна хроника 27.10.22 | 16:24

Санкции за 47 автобуси што вршат превоз на ученици, 17 возила се упатени на вонреден технички преглед

Во периодот од 6 до 10 часот денеска на територијата на Македонија спроведена е акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици, за зголемување на безбедноста...

Скопје 20.10.22 | 08:25

Скопје се разбуди без автобуси

Во Скопје денеска нема да може да се користат услугите на јавниот градски превоз откако синдикатите на Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) вчера најавија дека од...

Скопје 19.10.22 | 09:12

ЈСП – Скопје: Автобусите постепено се вклучуваат на линија, по претходна безбедносна проверка

По налог на МВР, сите возила на ЈСП Скопје се повлечени од сообраќај поради анонимна дојава за поставена рачна бомба во едно од возилата, велат од ЈСП- Скопје. Екипите...

Црна хроника 17.10.22 | 18:14

30 санкции за автобуси што вршат превоз на ученици, 23 на вонреден технички преглед

Во понеделникот во периодот од 6 до 10 часот на територијата земјата спроведена е акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици, за зголемување на безбедноста...

Скопје 17.10.22 | 12:01

Превозот ќе е бесплатен зошто ќе го нема: Возачите на ЈСП нема веќе да возат

Автобусите на ЈСП утре нема да излезат на улиците на Скопје доколку денеска до 14 часот на возачите, сервисерите и одржувачите не им биде исплатена септемвриската плата. Ова...

Скопје 02.10.22 | 08:36

Некои од возилата на ЈСП со изменет режим, некои времено нема да сообраќаат

Дел од возилата од јавниот превоз денеска од 7 до 13.30 часот ќе сообраќаат по изменет режим од вообичаениот, а дел воопшто нема да се вклучат во сообраќај, поради одржување...

Македонија 25.09.22 | 20:43

ВМРО ДПМНЕ: Електрични автобуси ќе има кога криминалната влада на Ковачевски ќе замине

Што се однесува до проектите за Скопје, ќе има фабрика и електрични автобуси кога оваа криминална влада ќе замине и кога ќе се создадат услови за инвестирање. Се додека...