Ознака: автобуси
Скопје 06.12.20 | 13:29

Скопје ќе се задолжи со кредит од 70 милиони евра за автобуси

Готов е Законот за задолжување на Макеодниј акај Европската банка за обнова и развој за проектот „Воведување на брз автобуски превоз во Град Скопје“. Законот за задолжувањето...

Балкан 01.12.20 | 10:15

Бесплатен јавен превоз за жителите на Приштина во наредните месец дена

Жителите на косовскиот главен град од денеска во наредните месец дена ќе можат бесплатно да го користат превозот со автобусите на градското јавно сообраќајно претпријатие,...

Црна хроника 19.11.20 | 11:45

Во еден ден фатени 17 технички неисправни возила за јавен превоз, но казните се минорни

Седумнаесет возила кои вршат јавен превоз низ гостиварскиот регион имале неисправни сопирачки, истечена регистрација и други недостатоци. Во последната акциска контрола,...

Скопје 06.11.20 | 22:38

Утре за Задушница зголемен број автобуси што одат до гробиштата „Бyтел“

Град Скопје информира дека и утре, како и денеска кон гробиштата „Бутел“ ќе сообраќаат повеќе автобуси, за да можат граѓаните да стигнат без метеж и безбедно. Имено,...

Скопје 22.10.20 | 11:56

Автобусите на ЈСП утре ќе возат по неделен возен ред, ќе работат само дежурни билетарници

Од ЈСП информираат дека утре, петок, поради државниот празник 23 Октомври – Ден на македонската револуционерна борба, автобусите од јавниот превоз ќе сообраќаат по...

Скопје 19.10.20 | 13:28

Шилегов: Во автобусите се почитува мерката за исполнетост на капацитетот

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов денеска соопшти дека бројот на превезени патници во градските автобуси е намален од преку 62 проценти во однос на лани....

Скопје 16.10.20 | 12:37

Нелоски: На Скопје му се заканува катастрофа, граѓаните се оставени сами на себе

Владимир Нелоски реагира за огромните турканици што се создаваат во Скопје автобусите на ЈСП и тоа во време кога има вистинска експлозија на новозаразени со Ковид-19. Нелоски...

Македонија 10.10.20 | 13:19

Граѓаните гневни за новите мерки, изгледа Филипче воопшто не се качил во автобус

Граѓаните лути и гневни по најавите за новите рестриктивни мерки кои што завчера ги соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. На социјалните мрежи тие најмногу...

Скопје 07.10.20 | 20:17

Шилегов од ЈСП направи корона кластер, реши да штеди по цена на здравјето на граѓаните

Залудни беа апелите на скопјани, се додека штетата не се направи. Повеќе од месец дена скопјани бараа поголем број на автобуси за да не се создаваат нови кластери од...

Скопје 06.10.20 | 12:03

ЈСП со соопштение за лицата кои користат јавен превоз

Од денеска, вторник (6.10.2020 год) на поголемиот дел од автобуските линии се вклучени поголем број возила во однос на изминатиов период, поточно дел од линиите во јавниот...

Скопје 02.10.20 | 11:53

Aвтобусите на ЈСП во недела ќе возат со изменети траси поради скопскиот маратон

Во недела, 4 октомври, поради одржување на „Скопски Маратон 2020“ во периодот од 7 до 14 часот, одредени линии ќе сообраќаат по изменет режим од вообичаениот. Сите учесници...

Економија 11.08.20 | 17:54

Зголемен дозволениот капацитет на патници за патничките автобуси

Патничките меѓуградски автобуси ќе може да превезуваат патници со 75 отсто од капацитетот на возилото. Со оваа Владина одлука, се зголемува дозволената исполнетост...

Скопје 23.06.20 | 14:59

Дел од еколошките автобуси на Шилегов блокирани на царина, нема кој да го плати ДДВ-то

Шеснаесет веќе пристигнати и девет нови вакви автобуси кои се се уште на царински терминал се блокирани и не можат да се стават во служба на скопјани бидејќи за нив не...

Скопје 04.06.20 | 10:41

Јавниот превоз во Скопје во прекин од денеска од 21 до понеделник до 5 часот

Јавното сообраќајно претпријатие – Скопје информира дека од денеска од 21 часот, па до понеделник до 5 часот, јавниот превоз во градот нема да функционира. Оттаму посочуваат...

Скопје 02.06.20 | 08:52

Во автобус само со маска, укинат бесплатниот превоз за пензионерите

Граѓаните кои ќе користат јавен превоз мора да носат заштитни маски, а автобусите задолжително редовно да се дезинфицираат. Превозниците треба да водат сметка и за...

Скопје 31.05.20 | 20:39

Строго чувана тајна е колку чинат новите градски автобуси

Строго чувана тајна е цената на новите автобуси, кои скопскиот градоначалник Петре Шилегов ги промовираше пред неколку дена. Ниту барањето за слободен пристап до информации...

Скопје 22.05.20 | 16:13

Коце Трајановски за Шилегов: На Петре ќе му требаат 10 мандати да го замени возниот парк на ЈСП

Поранешниот скопски градоначалник Коце Трајановски објави статус на Фејсбук преку кој му се потсмева на актуелниот градоначалник Петре Шилегов во врска со купените...

Скопје 03.05.20 | 23:30

Од утре автобусите ќе работат во две смени

Автобусите на ЈСП Скопје и приватните превозници од утре ( понеделник) продолжуваат да сообраќаат во две смени, односно од 5 до 9 часот, па од 13 до 19 часот. Автобусите ќе...

Скопје 20.04.20 | 18:05

Автобусите од утре продолжуваат да сообраќаат во две смени

Автобусите на ЈСП Скопје и приватните превозници од утре продолжуваат да сообраќаат во две смени, односно од 5 до 9 часот, па од 13 до 16 часот. Како што соопштуваат од ЈСП,...

Македонија 16.04.20 | 19:58

Уредба за јавниот превоз: Автобуси и комбиња ќе мораат да имаат два метри меѓу секој патник

На денешната седница е донесена Уредба со законска сила за дополнување на Уредбата со законска сила за примена на Законот за превоз во патниот сообраќај за време на...