Во Скопје  вечерва ечи македонската химна. Се слуша Бисер балкански, како и други традиционални народни песни. Се пееше и химната на ВМРО-ДПМНЕ.

Собирот на скопскиот плоштад следуваше по убедливaта победа во првиот круг на претседателските избори на Гордана Силјановска Давкова.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.