ДУИ збори за „европски фронт“, а не членуваат во ниедна европска партиска асоцијација, не ги примаат, вели Антонио Милошоски.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.