Ознака: Антонијо Милошоски
Македонија 09.04.24 | 11:56

Милошоски: Оставка од госпоѓа Министерка, што допреа, запустеа… и немојте пак „кабелот е крив”


Македонија 09.04.24 | 09:10

Османи криел документ дека 25 членки на ЕУ дозволиле влез со стар македонски пасош

Допис од италијанското МВР открива дека 25 членки на ЕУ донеле одлука да се дозволи слободно движење со валидни пасоши со името Република Македонија до крајот на септември...

Македонија 22.03.24 | 20:43

Седум коалициони партии на СДС преминуваат во коалиција на ВМРО-ДПМНЕ

Листите се во добар дел усогласени, единствено она што ни преостанува е два – три дена да ја затвориме коалицијата со нови коалициони партнери. И тоа што имам да го соопштам...

Македонија 15.03.24 | 11:25

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ најави кривична пријава за УО на Академијата за судии и јавни обвинители

Имено, веќе ви е познато дека министерството за правда на Кренар Лога во координација со Ахмети и со Ковачевски на шверцерски начин во Собранието со злоупотреба на европското...

Македонија 05.03.24 | 21:29

Милошоски: Силјановска има огромна предност пред Пендаровски кој што имаше сериозни потфрлувања особено во пополнувањето на амбасадорските места

Во вечерашната емисија „24 Отворено“ на ТВ 24 гостуваше пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски кој што истакна дека ВМРО-ДПМНЕ е кохезивна, обединета и гласачите...

Македонија 28.02.24 | 14:38

Оставија на цедило 600.000 македонски државјани: СДСМ, ДУИ и НСДП гласаа против законот за продолжување на важноста на пасошите

Бранејќи ги грешките на Оливер Спасовски, пратениците на СДСМ, ДУИ и НСДП гласаа против законот за продолжување на важноста на пасошите издадени од МВР на Република...

Македонија 25.02.24 | 22:31

Да стигнеш од Македонија до Италија, пред ДУИ и СДСМ беше нормална вест, денеска тоа стана патен ризик

До Италија со пасош Република Македонија. Еве во каков ризик и понижување Бујар, Маричиќ и Талат ги турнаа македонските државјани кои неодложно мораат да патуваат во...

Македонија 12.02.24 | 11:47

Барање на ВМРО-ДПМНЕ за итна седница за пасошите и возачките

Пратеникот Антонио Милошоски објави дека ВМРО-ДПМНЕ поднесе барање за итна седница измена на два закони околу патните исправи и возачките дозволи. Тошковски: Само...

Македонија 09.02.24 | 17:13

Милошоски: Во оваа кавга на Груби со Таравари и во ова танго на Талат со Зијадин Села – за жал Ковачевски и СДСМ се само неми статисти

Јас најпрво би сакал да изразам едно изненадување што техничкиот премиер Талат Џафери почнал да следи социјални мрежи. Речиси и да немаше интервју во кое што тој не...

Македонија 09.02.24 | 16:15

Милошоски: Видлива е нервозата кај СДСМ и ДУИ кои стануваат свесни дека ја губат власта

Во вчерашното гостување во емисија „Заспиј ако можеш“ на ТВ Алфа гостуваше пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски кој истакна дека видлива е нервозата кај СДСМ...

Македонија 09.02.24 | 10:29

Милошоски: Видлива е нервозата кај СДСМ и ДУИ, со нивните потези се повеќе ги збунуваат директорите, министрите и симпатизерите

Во вчерашното гостување во емисија „Заспиј ако можеш“ на ТВ Алфа гостуваше пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски кој истакна дека видлива е нервозата кај СДСМ...

Македонија 02.02.24 | 09:49

Милошоски: Германскиот предлог беше подобар и во него не беа побарани уставни измени

Кога Германија претседаваше со ЕУ имаше подобар предлог за Македонија и таму не биле побарани уставни измени, рече пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ во вчерашната...

Македонија 01.02.24 | 22:13

Милошоски: Паролата за европски фронт на СДС и ДУИ е карикатурална парола, наместо подобрување и приближување до европските стандарди, ние имаме назадување

Идејата на ВМРО-ДПМНЕ е да делуваме за подобрување на стандардите на Македонија и нивно приближување до европските стандарди. Суштински да се подобри функционирањето...

Македонија 26.01.24 | 12:59

ДУИ зборува за „европски фронт“, а не членуваат во ниедна европска партиска асоцијација затоа што не ги примаат

ДУИ збори за „европски фронт“, а не членуваат во ниедна европска партиска асоцијација, не ги примаат, вели Антонио Милошоски.

Македонија 25.01.24 | 20:46

Милошоски: Времето на Џафери, Мерко и Груби завршува

„Прво сметам дека ВМРО-ДПМНЕ ќе биде во позиција да го одбира коалициониот партнер, а не коалициониот партнер да не одбира нас“, истакна Антонијо Милошоски, пратеник...

Македонија 25.01.24 | 20:01

Министрите од ВМРО-ДПМНЕ имаат способност и капацитет да ја оправдаат својата улога во техничката влада

Министрите од ВМРО-ДПМНЕ нема да имаат лесна задача во техничката влада, бидејќи во својата суштина на функционирање на ДУИ и СДС видовме дека личните и бизнис интереси...

Македонија 15.01.24 | 13:42

Милошоски: Ковачевски се прави дека не гледа дека снаата на Груби, сестрата на Османи се вработени во М-НАВ, ДУИ се сведе само на ПР

„Мене ми пречи селективноста на премиерот, со едното око гледа што прави претседателот на синдикатот и му наоѓа семејни врски, дека татко му уште од времето бил во југословенска...

Македонија 11.01.24 | 09:11

Милошоски: Власта го менува законот за Академијата за судии и јавни обвинители за да прими со коалициски договор 100 судии и обвинители

Вчера Министерството за правда соопшти дека  ќе го менуваат законот за Академијата за судии со злоупотреба на европско знаменце, за да се озакони писмено полагање на...

Македонија 09.01.24 | 19:06

Милошоски за М-НАВ: Кривичниот суд е владин, а институциите не бараат одговорност кога станува збор за функционер од ДУИ

-Од оваа влада не очекувам нешто многу освен одлуката за смена на директорите, овој скандал создаде лоша репутација за Македонија како држава која нема контрола на главната...

Македонија 08.01.24 | 09:39

АСЈО ќе мора незаконски да спроведе испит за прием на судии и обвинители оти на Владата ѝ се брза да протне уште ститина свои

На 22 јануари се полага главниот квалификациски тест за 130 слушатели во Академијата за судии и јавни обвинители (АСЈО). Но, за да може оние од списоците на ДУИ&СДСМ да...