На веб-страницата на ДИК за преброени 98,18 отсто од гласовите од 97,81% од гласачки места резултатите се следни:

Стево Пендаровски има 177.899 гласа или 20 отсто од гласовите, а Гордана Силјановска Давкова 357.485 гласа или 40,20 отсто. Бујар Османи освои 118.434 гласа или 13, 32 отсто од гласовите.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.