Доктор Жаклина Шопова на Фејсбук ги искоментира состојбите во Фондот за здравство.Таа вели дека иако зеле плата и денеска нема да пијат кафе туку ќе излезат на протест.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.