Бојкот коалицијата ДУИ/Левица денес со потврди и на Собраниската седница за конституирање на Собранието.

На седницата за верификација на мандатите за пратеници, пратениците на ДУИ и Левица не гласаа за дневниот ред на седницата со што уште еднаш се потврди јасната и чиста “Бојкот коалицијата” која беше официјализирана на вториот круг од изборите за избор на Претседател на Македонија одржани на 8ми мај.

За дневениот ред на седницата гласаа 94 пратеници, а пратениците на ДУИ и Левица не гласаа за дневниот ред, што повтори бојкотот од изборите.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.