Во загрижувачки пресврт на настаните, Стево Пендаровски, претседателскиот кандидат на СДСМ свесно се доведува во ситуација на интензивна јавна лупа поради неговите повеќекратни демонстрации на мизогинија и “ејџизам“ насочени кон неговата главна ривалка, Гордана Силјановска Давкова од ВМРО-ДПМНЕ.

Погрдните забелешки и дискриминаторскиот јазик на Пендаровски предизвикуваат бес кај набљудувачите кои го осудуваат неговото однесување како бесрамна манифестација на тоталитарната свест и закана за востановените демократски норми – пишува Курир.

Порталот коментира дека во низа омаловажувачки коментари, Пендаровски се обидел да го поткопа кредибилитетот и квалификациите на Силјановска Давкова врз основа на нејзиниот пол и возраст, наместо да се вклучи во суштински политички дебати. Експертите и активистите за правата на жените, без исклучок, на социјалните мрежи го осудуваат ваквото однесување на Пендаровски како регресивно и штетно за унапредувањето на родовата еднаквост.

„Мизогинистичките напади на Пендаровски врз Гордана Силјановска не само што се резултат на длабоко вкоренети родови предрасуди, туку и ги овековечуваат штетните стереотипи кои го поткопуваат учеството на жените во политиката“, се вели во коментар на социјалните мрежи.

Понатаму во анализата е наведено:

Компаративните примери од други држави кои се борат со слични предизвици ги нагласуваат опасните импликации од таквото однесување за интегритетот на демократските процеси и за владеењето на правото во Македонија. Во општества каде што лидерите рутински се впуштаат во ad hominem напади и реторика на поделби, резултатот честопати беше ерозија на довербата на јавноста во институциите и слабеење на демократските норми.

Со ваквото опасно прибегнување кон „ејџистички“ и мизогински јазик, Пендаровски поставува опасен преседан за третманот на жените и постарите лица во јавниот живот, зајакнувајќи ги штетните стереотипи и овековечувајќи ја дискриминацијата. Исто така, ваквото однесување не само што го поткопува достоинството на оваа група наши сограѓани, туку и ги поткопува принципите на инклузивност и еднаквост вградени во македонскиот устав.

Додека Македонија се подготвува за клучните претседателски избори, потребата да се поддржат вредностите на толеранција, почит и достоинство во политичкиот дискурс никогаш не била поитна. Грдото однесување на Пендаровски кон Силјановска Давкова треба да послужи како остар потсетник за опасностите што ги претставуваат политичарите кои се обидуваат да го поделат општеството по полова и старосна линија за своја политичка корист.


Преземено од Курир.мк


Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.