Вечерва, на 30 ноември во 20 часот во Дом на култура „Иван Мазов – Климе“ во Кавадарци е втората проекција на најновиот филм на Милчо Манчевски „Кајмак“.

Во четврток, 1 декември 2022, во 19.30 часот е закажано отворање изложба акварели на ликовниот уметник Ванчо Кеков од Кавадарци. В сабота, 3 декември 2022, 19 часот има годишен концерт на Фолклорниот ансамбл „Тиквеш“ која работи при дом на култура „Иван Мазов – Климе“ Кавадарци,

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.