Ознака: Кајмак
Култура 06.03.23 | 11:15

Специјална награда за „Кајмак“ на Фестивалот во Португалија

Филмот „Кајмак“ на Милчо Манчевски ја освои Специјалната награда на жирито во престижната програма Недела на режисерите на фестивалот Фантаспорто. Ова беше 43. издание...

Филм 03.03.23 | 10:48

Распродадени сите проекции на филмот „Кајмак“ на Милчо Манчевски на белградски ФЕСТ

Сите проекции на филмот „Кајмак“ на Милчо Манчевски на белградски ФЕСТ се распродадени во рекорден рок. Првата проекција е вечерва на 3 март. Ова е засега единствен...

Култура 02.03.23 | 10:07

Проекција на „Кајмак“ на филмскиот фестивал Фантаспорто во Португалија

Филмот „Кајмак“ на македонскиот режисер Милчо Манчевски денеска ќе има европска фестивалска премиера на 43. издание на Меѓународниот филмски фестивал Фантаспорто...

Култура 23.02.23 | 09:40

„Кајмак“ на Милчо Манчевски во главната програма на Фантаспорто во Порто и ФЕСТ во Белград

Филмот „Кајмак“ на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски ќе има европска фестивалска премиера во иста недела на два реномирани фестивали. „Кајмак“ на...

Култура 30.11.22 | 12:22

Втора проекција на „Кајмак“ во Домот на култура во Кавадарци

Вечерва, на 30 ноември во 20 часот во Дом на култура „Иван Мазов – Климе“ во Кавадарци е втората проекција на најновиот филм на Милчо Манчевски „Кајмак“. Во четврток,...

Култура 22.11.22 | 11:34

На барање на публиката во Охрид уште една проекција на „Кајмак“ на Милчо Манчевски во петок, 25 ноември

На барање на публиката најновиот филм „Кајмак“ на режисер Милчо Манчевски, повторно на кино репертоарот во петок, 25 ноември, информираат од НУЦК „Григор Прличев”-Охрид. Центар...

Култура 17.11.22 | 12:48

Сите дојдоа на „Кајмак“: Долг аплауз за новиот филм на Милчо Манчевски

Добро уметничко дело функционира секаде, затоа што луѓето сме секаде исти. Ако делото е добро, зборува за универзални теми, луѓето секаде ќе реагираат на она што е срце...

Култура 16.11.22 | 14:00

„Кајмак“ на Милчо Манчевски вечерва премиерно во Македонската филхармонија

Премиерата на „Кајмак“ во режија на Милчо Манчевски ќе се случи вечерва (16 ноември) во Македонската филхармонија. Веќе од следниот ден, четврток, „Кајмак“ почнува...

Култура 14.11.22 | 13:10

„Кајмак“ на Милчо Манчевски премиерно в среда во Македонската филхармонија, од следниот ден во 30 градови низ Македонија

Премиерата на „Кајмак“ во режија на Милчо Манчевски ќе се случи во среда, 16 ноември во Македонската филхармонија. Веќе од следниот ден, четврток, „Кајмак“ почнува...

Култура 11.11.22 | 09:39

„Кајмак“ пред охридската публика на 17 ноември

На 17-ти ноември, 2022 г. (четврток), во големата сала на НУ Центар за култура ,,Григор Прличев“-Охрид, своја премиера пред охридската публика ќе има најновиот филм „Кајмак“...

Култура 10.11.22 | 12:38

„Кајмак“ на Милчо Манчевски следната недела премиерно пред струшката публика

Следниот четврток, 17-ти ноември најновиот филм „Кајмак“, на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски, премиерно ќе биде прикажан пред струшката публика. „Кајмак“...

Култура 04.11.22 | 10:11

Две преполни проекции на „Кајмак“ во Тајпеј, Манчевски цел час делеше автограми на публиката

„Кајмак“ на Милчо Манчевски ја доживеа и премиерата во Тајван, каде се прикажува вон конкуренција на Филмскиот фестивaл Златен коњ (Golden Horse) во Тајпеј. Вчера и завчера...

Култура 31.10.22 | 09:05

Сакам да знам сè за Македонија и да се обидам да јадам кајмак!

По светската премиера на „Кајмак“ и трите распродадени проекции на Токискиот фестивал, режисерот Милчо Манчевски е во центарот на збиднувањата во Токио. Тој одржа...

Култура 26.10.22 | 14:34

Филмот „Кајмак“ на Милчо Манчевски денеска имаше светска премиера во Јапонија

Филмот „Кајмак“ на Милчо Манчевски денеска имаше извонредна светска премиера во Токио. Пред преполна сала и пречекан со огромен аплауз, „Кајмак“ премиерно беше прикажан...

Култура 12.10.22 | 09:34

Уште како гимназијалец научив да се борам за својата авторска слобода, против цензура и туѓа контрола

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски имаше кинопремиера во Србија, првин во култниот Културен центар на Белград, потоа во Нови Сад, а понатаму се прикажува и ширум земјата....

Култура 21.09.22 | 13:00

Светска премиера на „Кајмак“ на Милчо Манчевски на Фестивалот во Токио на 26 октомври

„Кајмак“, новиот филм на најнаградуваниот филмски режисер Милчо Манчевски ќе има светска премиера на 26 октомври на 35. Меѓународен филмски фестивал во Токио (ТИФФ)....

Култура 06.07.21 | 12:52

Милчо Манчевски почна со снимањето на седмиот филм „Кајмак“

Денеска, во хотел Лимак, во Скопје, почна да се снима „Кајмак“, седмиот филм на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски. Филмот ќе се снима пет недели на локации...

Култура 22.03.21 | 16:03

Поддршка од Еуримаж за новиот филм на Манчевски „Кајмак“ и за уште два филма во кои Македонија е малцински учесник

Филмот„Кајмак“ во режија на Милчо Манчевски, во кој Македонија е носител на проектот, како и филмовите и копродукциите „Живи и здрави“ и „Долината на Шарка“, во кои...