Вечерва со почетокот од 19:30 часот, во НУЦК „Ацо Ѓорчев“ – Неготино, започнува Првиот интернационалниот фестивал на дуодрама „Бранко Ѓорчев “- Неготино (05.09 – 09.09.2022год.) е единствениот фестивал на ДУОДРАМА во Македонија.

Фестивалот е во организација на Општина Неготино и Театар Провокација – Скопје. Главен покровител и иницијатор за истиот е Општина Неготино. Концептот и логистиката за фестивалот се на „Театар Провокација“.

На фестивалот ќе бидат доделени следниве награди: награда за најдобра машка улога, награда за најдобра женска улога, најдобра режија, специјална награда и ГРАНД ПРИ.

Жири комисијата е во состав: Благоја Чоревски – Чоре (актер), Мирјана.П.Ристов (актерка) и Билјана Крајчевска (драматураг), секој докажан во својата област!

Селектор на фестивалот е актерот и режисер Роберт Ристов. Ова е неговата селекција на претстави за овогодинешниот фестивал:

Претставите ќе бидат одиграни по следниот редослед:

05.09.2022 од 19:30 во НУЦК „АЦО ЃОРЧЕВ“

„КИСЛОРОД“ , според текст на Иван Вирипаев

Режија: Иван Јерчиќ

Играат: Викторија Степанова-Јанкуловска и Никола Стефанов

НУ НАРОДЕН ТЕАТАР – Битола

06.09.2022 од 19:30 во КАФЕ БАР АМАРО

„АНАТОМИЈА НА НЕВЕРСТВОТО“ – Валентин Красногоров

Режија: Александра Кардалевска, драматург: Дарко Спасов

Играат: Жаклина Петровска и Тони Денковски

НУ ТЕАТАР КОМЕДИЈА – Скопје

06.09.2022 од 21:00 во МУЗЕЈ НА ГРАД НЕГОТИНО

 

„ОЖЕНИ МЕ“, по мотиви од сценаријата: „Ожени ме“, „Храна и Вино“ и „Брачна приказна“

Режија: Роберт Ристов. Играат: Изабела Јакимовска и Бранко Атанасов

ТЕАТАР ПРОВОКАЦИЈА – Скопје

07.09 од 19:30 во МУЗЕЈ НА ГРАД НЕГОТИНО

 

ГРЕТА –според: Луц Хибнер и Јохан Волфганг Фон Гете,

Режија: Тамара Стојаноска. Играат: Димитрина Мицкоска и Ане Блажоски

ТЕАТАР ЗЛАТЕН ЕЛЕЦ – Скопје

08.09.2022 од 19:30 во НУЦК „АЦО ЃОРЧЕВ“

 

МОЈОТ СОПАТНИК СТРАВОТ – Иван Томашевиќ

Режија: Иван Томашевиќ. Играат: Анета Томашевиќ и Иван Томашевиќ

СЦЕНА МАСКА, Р. Србија

09.09.2022 во НУЦК „АЦО ЃОРЧЕВ“

 

19::30 ДОДЕЛУВАЊЕ НА НАГРАДИ

20:00 STAND UP COMEDY со ТИНО и АТАНАС (во чест на наградените)

 

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.