Забранет пристап за новинарски екипи во Младинскиот културен центар, дозволено е снимање само пред МКЦ, објави 24 вести.

Моменталната состојба, вработените велат дека е непријатна и статус кво ситуација. Мечалов вели, средба помеѓу в.д. директорот Алексов и вработените во МКЦ се уште не е остварена, а колективот е во исчекување за да ги дознаат идеите и целите на в.д. директорот за понатамошното дејствување и работење на МКЦ.

Во неделата се одржа музички собир во одбрана на МКЦ, како што велат организаторите-Неформалниот колектив „Гола планина“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.