Во однос на другите објекти кои се финансираат преку Министерството за култура, Костадиновска Стојчевска рече дека успеале да обезбедат не само пари, туку повеќе годишно финансирање на киното „Партизан“ во Битола, како и реконструкција и адаптација на Театарот при НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово

Подобро е да имаме театар кој што ќе го градиме по сите постапки, секоја година постепено, отколку да ни „никне творба која од почеток ќе има дупка во кровот“, рече Костадиновска СтојчевскаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.