Членовите на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација денеска на 26-тата седница, по принципот на ротирачко претседателство, едногласно, за нов претседател го избраа Игор Јадровски, а за негов заменик Лимко Бејзароски.

Мандатот на новиот претседател е во траење од една година, соопшти Комисијата за спречување и заштита од дискриминација.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.