Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ призна дека од почит кон сите шампиони не сака да го именува играчот што го смета за најголем во историјата.

Триесет и шестгодишниот Србин го држи рекордот за најмногу Грен слем титули во сингл кај мажите (24). Вкупно има 99 АТП титули (од кои 98 во сингл).

– Многу ми е тешко да имам ваква дискусија. Но, мислам дека кога станува збор за тенисот, се чувствувам добро кога луѓето зборуваат за тоа. На крајот на краиштата, колку повеќе луѓе се расправаат за ова, толку повеќе се зборува за нашиот спорт, што само му користи. Но, никогаш нема да кажам кој според мене е најдобар тенисер, тоа ќе им го препуштам на другите. Во основа ја земам оваа позиција од почит кон сите големи шампиони од сите генерации, рече Ѓоковиќ на поткастот „Good Trouble“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.