На денешната седница на Собранието на  Косово дошло до физичка пресметка меѓу претставници на владејачката Самоопределување и претставници на опозициските партии.

Како што јавија приштинските медиуми, инцидентот се случил за време на говорот на премиерот Албин Курти. Не се знае точно што се случило, но во еден момент Курти бил полеан со вода и почнале да се собираат пратеници, по што настанала тепачка, пишува Коха. Претседателот на Собранието Гљаук Коњуфца побарал интевренција од полицијата .Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.