Ознака: Курти
Балкан 24.04.24 | 22:15

Макрон му порача на Курти: Членството на Косово во Советот на Европа е поврзано со формирањето на ЗСО

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, телефонски се јавил во привремените институции на Приштина, Аљбин Курти и му рекол дека договорите мора да се спроведат, како...

Балкан 19.03.24 | 15:01

Курти не го прифаќа предлогот на Ескобар: Нема да прекине спроведувањето на одлуката на Централната банка за забрана на српската валута во Косово

Косовскиот премиер Албин Курти во интервју за РСЕ изјави дека нема да го прекине спроведувањето на одлуката на Централната банка со која се забранува српската валута...

Балкан 13.03.24 | 09:09

Ескобар во Приштина на разговори за Заедницата на српски општини и употребата на динарот

– Специјалниот пратеник на американскиот претседател, Џо Бајден за Западен Балкан, Габриел Ескобар денеска ќе престојува во Косово на средби со државните челници,...

Балкан 29.02.24 | 15:35

Харадинај: Курти го одбра патот за напуштање на НАТО, се сврте кон руската агенда

– Лидерот на опозициската Алијанса за иднината на Косово (ААК), Рамуш Харадинај изјави дека премиерот Албин Курти го избрал патот на оддалечување на земјата од НАТО...

Балкан 26.02.24 | 15:08

Борел: Разговорите со Вучиќ и Курти – неуспешни

Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, изјави дека одвоените средби што ги имал за време на Минхенската безбедносна...

Балкан 14.02.24 | 12:26

О’Брајан остар кон Курти: Јас не упатувам нејасни закани во јавноста, ако не не третираат како партнер, нема да ја третираме ниту владата на Косово како партнер

САД се многу загрижени поради одлуката на косовската влада да не дозволи користење на динарот, вели американскиот помошник државен секретар Џејмс О’Брајан во интервју...

Македонија 10.02.24 | 11:16

Албин Курти, Таче, Шекеринска и Бујар Османи на вечера во скопски локал

Уловени Албин Курти, Таче ќурка, Радмила Шекеринска и Бујар Османи на вечера во скопски локал. Шиптарите газат сѐ пред себе, измеќарот слугува. 🤮 pic.twitter.com/wDYUqTEzfW — Генерал...

Балкан 06.12.23 | 15:07

Харадинај до Курти: За разлика од тебе, коj му се предаде на српскиот режим, специјалците не се предадоа на 24 септември

Лидерот на опозициската Алијанса за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, му порача на премиерот на Косово, Албин Курти, дека, за разлика од него, кој во војната во 1999 година...

Балкан 27.10.23 | 21:50

Вучиќ: Курти вчера направи трик во Брисел, јасно е дека не сака да формира ЗСО

Иако вчера по состанокот во Брисел изјави дека не се разговарало за „потпишување на што било“ претседателот Александар Вучиќ вечерва на ТВ Пинк изјави дека Курти вчера...

Балкан 27.10.23 | 19:06

Курти: Ако се потпише предлогот на ЕУ за Заедницата на српски општини, веднаш оди пред косовскиот Уставен

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека нацрт-статутот на Заедницата на општините со српско мнозинство во Косово, претставен од западните дипломати, веднаш ќе биде...

Балкан 06.10.23 | 21:34

Косовска опозиција: Курти е во мисија да воведе диктатура и да го уништи Косово

Шефот на пратеничката група на најголемата опозициска партија во Собранието на Косово, Демократската партија на Косово (ПДК), Абелар Тахири изјави дека однесување на...

Балкан 01.10.23 | 20:11

Курти и Сарацин разговараа за актуелната безбедносна состојба на Косово по нападот во Бањска

Косовскиот премиер Албин Курти денеска разговараше со специјалниот пратеник на Германија за Западен Балкан, Мануел Сарацин за безбедносната ситуација на Косово. Тоа...

Балкан 29.09.23 | 14:32

Курти: Ни требаат заеднички патроли на косовската полиција и КФОР долж границата со Србија

Косовскиот премиер Албин Курти одговори на изјавите на албанскиот премиер Еди Рама дека мировните сили на НАТО (КФОР) треба да ја преземат контролата врз северно Косово,...

Балкан 18.09.23 | 12:43

Курти: Борел и Лајчак беа синхронизирани со Вучиќ на средбата во Брисел на 14 септември

Косовскиот премиер, Албин Курти вели дека шефот на дипломатијата на Европската унија, Жозеп Борел и посредникот во дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак биле...

Балкан 12.09.23 | 10:55

Брнабиќ: Разговорите во Брисел ќе бидат тешки, Курти не сака спроведување на Бриселскиот договор

Во пресрет на разговорите во Брисел меѓу делегациите на Белград и Приштина, кои треба да се одржат в четврток, премиерката Ана Брнабиќ изјави дека тие разговори ќе бидат...

Балкан 18.08.23 | 09:37

Вучиќ: Курти нема да запре со политиката за „создавање Голема Албанија“

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави во интервју за РТС дека политиката за „создавање Голема Албанија“ е процес што ќе продолжи и дека косовскиот премиер...

Македонија 12.08.23 | 21:19

Кабинетот на Ковачевски по посетата на Курти го контактирал косовскиот амбасадор

Кабинетот на премиерот Димитар Ковачевски информира дека по посета на премиерот на Косово, Албин Курти, е контактирано со косовскиот амбасадор. Од таму коментираат...

Вести 13.07.23 | 12:17

Физичка пресметка во косовскиот парламент, Курти испрскан со вода

На денешната седница на Собранието на  Косово дошло до физичка пресметка меѓу претставници на владејачката Самоопределување и претставници на опозициските партии. Како...

Балкан 11.07.23 | 10:05

Харадинај: Курти е најсмешниот и најштетниот политичар во поновата историја на Косово

Лидерот на опозициската Алијанса за иднината на Косово (ААК), поранешниот премиер, Рамуш Харадинај вели дека актуелниот косовски премиер, Албин Курти е „најсмешниот...

Балкан 29.06.23 | 16:14

Курти претстави чекори за деескалација на ситуацијата во северниот дел од Косово

Косовскиот премиер Албин Курти, во видео објавено непосредно пред почетокот на самитот на ЕУ, претстави четири чекори за деескалација на ситуацијата во деверниот дел...