Знаете што е непродуктивен трошок? Непродуктивен трошок е кога во ставката на Влада на Република Македонија договорни услуги имате 656 милиони 620 илјади. Во нив имате уште 29 милиони 125 илјади други тековни расходи, и уште привремени вработувања 10 милиони, плус плати за администрација. Имате 15 милиони евра за советници кога ќе нмеата работа, ама 160 денари за студенти да им дадете немате. Е, ова се непродуктивни трошшоци“, истакна Љупчо Пренџов, пратеник од редовите на Коалицијата за „Обнова на Македонија“ при гостување во емисијата „24 Отворено“.

Пренџов додаде дека власта зборуваше за антикризни мерки, но граѓаните не им веруваат на тоа. Бидејќи во 2020-тата година и 2021 година кога говореа дека потрошиле околу милијарда и 150 милиони од државниот Буџет да помогнат на стопанството и на граѓаните, тие манипулираа. Државен завод за ревизија следната година кога влезе по институциите да види што се случувало за време на короната покрај тоа што констатираше дека имало профитерство на одредени директори во време на пандемијата, исто така констатираа дека помош од страна на државата кон граѓаните и стопанството е околу 280 милиони, а власта убедуваше дека е милијарда и 150 милиони.

„Капиталните расходи ако ги зборуваме како апсолутна бројка на Буџетот 5 милијарди и на Буџетот од 2 милијарди не се исти. Затоа ова се официјални податоци како процент/удел, на пример во 2014-тата биле 55.8% удел, 2015-та биле 58%, 2016-та биле 59%, а сега имаме 2022 година 31%, 2021 биле 26% и сега се планира со Ребаланс за 2023 година да бидат 20.6% од уделот“, укажа пратеникот.

Пратеникот посочи дека на први јуни долгот во 2017-тата година беше 4.7 милијарди евра. А, со овој Буџет кој што го планира власта до крајот на следната година долгот на Македонија ќе биде 8.5 милијарди евра. Оваа Влада ќе ја задолжи Македонија колку сите Влади од независноста до 2017-та година.

„Откога СДСМе на власт, одпрви јуни 2017-та година до ден денешен потрошиле 20 милијарди и 370 милиони евра и ако ги ставиме овие 5.3 доаѓаме до речиси 26 милијарди поторшени буџети на оваа Влада“, укажа тој.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.