Економијата со години тоне, забележува пад, политики кои ја зголемуваат сиромаштијата, имаме ниски плати, а зголемување на трошоците, кажа Марија Митева, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ, на отворање на трибината „Наместо ЕУ влада, влада на должничко ропство“ – Потребни се политики кои ќе донесат промени и иднина.

Таа потенцираше дека со СДСМ на власт кризите во Македонија брзо доаѓаат, траат многу долго, но бавно се надминуваат. Дополнително анализирајќи ги мерките кои ги презема владата истата рече дека и ДЗР детектирала лоша реализација на мерките и нивната ефикасност.

Митева истакна и дека граѓаните си го поставуваат прашањето каде завршиле парите од буџетите, на што се потрошени, зошто јавниот долг е толку многу зголемен, но одговорот на ова прашање е многу едноставен, а тоа е дека луѓето во владата не работат за државата, туку работат за своите лични и партиски интереси.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.