Ознака: Марија Митева
Македонија 23.06.22 | 12:58

Митева: Работниците втор ден штрајкуваат, а СДСМ нема намера да им помогне

СДСМ гласаше против линеарно зголемување на платите во јавниот сектор за 2.806 денари, што е и обврска на власта да го реализира, изјави денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 22.06.22 | 12:26

Митева: СДСМ гласаше против предлогот на ССМ за зголемување на платите на работниците

Пратениците на СДСМ гласаа против предлогот на ССМ за линеарно зголемување на платите во јавниот сектор за 2806 денари. СДСМ им го отежна животот на десетици илјади семејства,...

Економија 21.06.22 | 12:30

Митева: СДСМ со навреди кон работниците дека не заслужуваат покачување на плата го одби амандманот на ССМ

СДСМ го одби амандманот на Сојузот на синдикати на Македонија за зголемување на платите во јавниот сектор од 2.806 денари. Како и за се друго, така и овој пат СДСМ ги манипулира...

Македонија 21.06.22 | 12:25

Митева: СДСМ со навреди кон работниците дека не заслужуваат покачување на плата го одби амандманот на ССМ

СДСМ го одби амандманот на Сојузот на синдикати на Македонија за зголемување на платите во јавниот сектор од 2.806 денари. Како и за се друго, така и овој пат СДСМ ги манипулира...

Македонија 20.06.22 | 13:19

Митева: Недозволиво е Ковачевски и Османи да молчат за францускиот предлог за решавање на бугарскиот спор со Македонија

Недозволиво е Димитар Ковачевски и Бујар Османи да молчат за францускиот предлог за решавање на Бугарскиот спор со Македонија. И дополнително да велат дека не го виделе,...

Македонија 17.06.22 | 20:26

Митева: Премногу е, утре се случува протест за промени, премногу народот живее тежок живот, доста е од понижувања, криминал и корупција

Утре се случува протест за промени, затоа што предолго живееме тежок живот, предолго имаме понижувања и на домашно и на надворешно поле, владее премногу сиромаштија,...

Македонија 17.06.22 | 20:23

Митева: СДСМ го создаде проблемот со Бугарија

„Едноставно СДСМ нема став по однос на предлогот. Кога нема став секогаш СДСМ зборува за нешто што не е актуелна тема и сакаат да се навраќаме. Зборува претставник од...

Македонија 17.06.22 | 19:24

Митева: Тоа што за францускиот предлог се дознава од бугарските медиуми е доказ колку владината дипломатија оди во погрешна насока

Морам да кажам дека жалам што Македонија како најзасегната страна во овој спор нема информации каков е францускиот предлог. Очекувам дека една одговорна дипломатија...

Македонија 16.06.22 | 12:42

Митева: Премногу е, на анкета на над 50.000 граѓани, 94% потврдија дека со исти пари купуваат двојно помалку од лани, виновна е власта, затоа протест на 18 пред влада

ВМРО-ДПМНЕ ги добива одговорите од трите анкетни прашалници кои беа доставени до граѓаните на клучни места со најголема фреквенција на луѓе и тоа, пред маркетите, пред...

Македонија 14.06.22 | 23:59

На ВМРО-ДПМНЕ му е важен вашиот глас: Вашето незадоволство нè вади на улица – премногу е!

Платите се ниски, а трошоците за живот превисоки! Месечниот буџет не стигнува ниту за подмирување на месечните сметки за струја, телевизија и останати трошоци. Работите...

Македонија 14.06.22 | 12:38

Митева: ВМРО-ДПМНЕ со анкетни прашалници до граѓаните чиј одговор е причина за промени!

Платите се ниски, а трошоците за живот превисоки! Месечниот буџет не стигнува ниту за подмирување на месечните сметки за струја, телевизија и останати трошоци. Работите...

Македонија 10.06.22 | 23:45

Митева: ВМРО-ДПМНЕ е транспарентна партија

ВМРО-ДПМНЕ е единствената политичка партија во Македонија која што добила позитивно мислење од Државниот завод за ревизија (ДЗС), дека токму согласно Законот за финансирање...

Економија 08.05.22 | 14:41

Митева: Економијата со години тоне, луѓето во Владата не работат за државата, туку за своите лични и партиски интереси

Економијата со години тоне, забележува пад, политики кои ја зголемуваат сиромаштијата, имаме ниски плати, а зголемување на трошоците, кажа Марија Митева, портпарол на...

Македонија 06.05.22 | 13:06

Митева: Владата создава нов долг во висина од 900 милиони евра, за нов бизнис на ДУИ

Власта повторно подготвува ново задолжување, но сака да ја сокрие вистинската намена за зaдолжувањето во висина од 900 милиони евра. Додека кажуваат дека тоа се 900 милиони...

Македонија 03.05.22 | 12:23

Митева: Власта да одговори до каде е дијалогот со СОНК

Власта ја исполни својата цел после многубројните притисоци, наставниот кадар започна со настава, но одговор за тоа до каде се преговорите со СОНК се уште нема. Стана...

Економија 26.04.22 | 12:17

Владата на СДСМ и ДУИ за 5 години власт ја задолжи Македонија речиси колку сите влади заедно

Неодговорноста, неспособноста и криминалот на оваа власт на СДСМ и ДУИ ја турнаа Македонија во економски колапс, рече на денешната прес-конференција портпаролот на...

Македонија 25.04.22 | 15:15

Владата да запре со притисоците кон СОНК и во целост да ги исполни нивните барања

Продолжуваат притисоците од Владата кон образовниот кадар. Продолжуваат срамните манипулации од СДСМ дека тие инвестирале во образовниот процес. Токму експериментите...

Македонија 25.04.22 | 13:28

Митева: Владата да запре со притисоците кон СОНК и во целост да ги исполни нивните барања

Владата да запре со притисоците кон СОНК и во целост да ги исполни нивните барања, порача од денешната прес-конференција, Марија Митева, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение...

Македонија 08.03.22 | 21:19

Митева: Граѓаните на анкета на меѓународна организација кажаа дека Македонија со СДСМ се движи во погрешна насока

Предвремени парламентарни избори се неопходни после сите случувања кои ги има во Македонија. Граѓаните на последната анкета која излезе од меѓународна организација...

Македонија 08.03.22 | 20:12

Митева: СДСМ е креатор на кризи, знаеле пред 4 месеци за кризата во Украина, но не реагираа досега затоа што сакаат да имаат повеќе пари за крадење, а помалку за граѓаните

СДСМ е креатор на кризи и не можеме целата вина да ја префрлиме на надворешните фактори како сега случувањата во Украина и Русија и да кажеме дека тие се единствената...