Се очекува парите од „Мој ДДВ“ да легнат на сметките на граѓаните што скенираат фискални сметки, на крајот од јануари или на почеток од февруари. Станува збор за исплата на повраток од данок преку проектот „Мој ДДВ“ за октомври, ноември и за декември минатата година.

Според Законот, УЈП треба да ги исплати средствата во рок од 60 дена од завршувањето на тримесечјето.

За нешто повеќе од четири години од спроведувањето на оваа мерка, преку „Мој ДДВ“ на сметките на граѓаните легнале без малку 120 милиони евра.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.