Ознака: Мој ДДВ
Економија 11.02.21 | 20:04

Нова функционалност во системот „Мој ДДВ“, секој може да види колку пари добил

На електронската платформа е-ПДД е поставена нова функционалност за граѓаните кои скенираат фискални сметки преку апликацијата Мој ДДВ, соопшти Управата за јавни приходи. Секој...

Економија 31.01.21 | 12:51

СДСМ: 6,1 милион евра поврат на Мој ДДВ за последниот квартал за 2020, парите завршуваат кај граѓаните

И во време на сериозна здравствена и економска криза, Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев ги задржа економските политики за што повеќе пари да завршуваат назад кај граѓаните, назад кај семејствата. Расте просечната плата, растат пензиите, економијата е жива и динамична, парите завршуваат кај граѓаните. Последен доказ за тоа е проектот Мој ДДВ со кој обебзедуваме дополнителен прилив на средства во секое семејство. Според официјалните податоци, за последниот квартал од 2020 година кон граѓаните кои скенирале фискални сметки ќе бидат вратени над 382 милиони денари, односно околу 6,1 милион евра. Ова значи дополнителен приход и истоврено зајакнување на домашната приватна потрошувачка. Како одговорна партија продолжуваме со креирање и реализација на ефикасни и навремени економски полиитки што имаат за цел да обезбедат повеќе пари во секое домаќинство и раздвижување на економијата. 2021 година е година на рестарт на македонската економија и брзо враќање на претходните стапки на економски раст,...

Економија 22.01.21 | 14:30

УЈП информирa: Еве кога ќе бидат исплатени парите од последното тромесечје од 2020 година

Следниот месец на граѓаните кои скенирале фискални сметки во последните три месеци од 2020 година преку апликацијата Мој ДДВ ќе им бидат вратени 6,1 милион евра. Управата...

Економија 11.10.20 | 09:39

Втор ден од „Викендот без ДДВ“: Скенирајте ги фискалните во рок од три дена од купувањето

„Викендот без ДДВ“ влезе во вториот ден. Граѓаните за прометот што ќе го направат денеска и утре за купување домашни производи и услуги, како и компјутери и ИТ-опрема...

Економија 10.10.20 | 08:53

Почна „Викендот без ДДВ“: Целосен поврат на ДДВ за купени македонски прозиводи и ИТ опрема

Почна „Викендот без ДДВ“, мерката која предвидува граѓаните да добијат целосен поврат на платениот ДДВ за прометот што ќе го направат во овие три дена од продолжениот...

Калеидоскоп 07.09.20 | 12:03

Извлечени 15-те добитници на 20.000 денари од наградната игра Мој ДДВ

Извлечени се 15-те добитници на месечните награди од по 20.000 илјади денари преку наградната игра МојДДВ, на јавно извлекување што се одржа во саботата вечер на Канал 5,...

Економија 26.07.20 | 20:30

И до 500 денари намален повратот на ДДВ поради новата пресметка на МФ

Граѓаните кои скенираат сметки за поврат на дел од платениот данок се разочарани и крајно револтирани од новиот начин на пресметка, посебно од начинот на кој таа почна...

Економија 22.07.20 | 11:48

УЈП: Од 12 јуни повратот на ДДВ раздвоен, за домашни 20, за странски 10 отсто

Управата за јавни приходи од 12 јуни годинава ќе прави нова пресметка на повратот на ДДВ кај граѓаните, за второто тримесечје, поради измената, кај македонските производи...

Економија 05.07.20 | 10:23

Извлечени новите 15 добитници на 100.000 денари од „Мој ДДВ“

Извлечени се 15-те најсреќни добитници на награда од по 100 илјади денари,  кои скенирале сметки во текот на април, мај и јуни. Како што информираат од Министерството за...

Економија 02.07.20 | 12:08

Се заокружи второто тримесечје на МојДДВ за 2020-та, исплатата ќе се врши во август

Второто тримесечје од 2020 година за поврат на ДДВ кај физичките лица се заокружи на 30 јуни. Повратот на 15 посто од искажаниот промет во фискалната сметка, кај граѓаните...

Економија 16.06.20 | 10:53

Според Нина Ангеловска преку МојДДВ се намалува сивата економија

Преку мерката МојДДВ која стартуваше во јули минатата година до март годинава на граѓаните им е извршен поврат на ДДВ од 10,7 милиони евра. -Од лансирањето на МојДДВ во...

Економија 13.06.20 | 10:24

Поголем поврат на ДДВ доколку купувате македонски прозиводи

Граѓаните кои ќе купуваат домашен производ, при скенирање на сметките за поврат на ДДВ наместо 15% отсега ќе добиваат 20%. Ова е утврдено со владина уредба донесена вчера,...

Економија 12.05.20 | 15:40

Почна исплатата од МојДДВ за првото тримесечје од 2020 година

Исплатата на парични средства за јануари, февруари и март 2020 согласно Законот за враќање на дел од ДДВ кај физичките лица е веќе започната. Како што информираат од УЈП,...

Економија 25.04.20 | 18:24

УЈП: Може да ги донирате парите од „МојДДВ“, ќе се користат за борба против корона

Физичките лица корисници на апликацијата „МојДДВ“ од денеска ќе можат да го донираат својот поврат на ДДВ за првото тримесечје од 2020 година за борбата против вирусот...

Економија 22.04.20 | 19:56

Се намалува наградниот фонд за „Мој ДДВ, МојаНаграда“

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на наградниот фонд на наградната игра „Мој ДДВ, МојаНаграда“ и за уплата на средствата во Фондот за помош...

Вести 08.04.20 | 20:12

Наградите од МОЈ ДДВ ги добија членови на СДСМ!

Овој до Мухамед Зекири е Небојша Арсиќ од Тетово! Дописник и мегафон на СДСМ. Добитник на наградата МОЈ ДДВ од 100 000 денари. Сосема случајно. Е до таму стасаа овие партиски...

Економија 08.04.20 | 19:49

Наградите од МОЈ ДДВ само за членови на СДСМ!

Овој до Мухамед Зекири е Небојша Арсиќ од Тетово! Дописник и мегафон на СДСМ. Добитник на наградата МОЈ ДДВ од 100 000 денари. Сосема случајно. Е до таму стасаа овие партиски...

Економија 17.02.20 | 13:10

Мој ДДВ-моја награда: Дали и наградите се наместени?

Министерството за финансии, УЈП и Државната лотарија упорно ги убедуваат граѓаните да скенираат фискални сметки и да учествуваат во наградната игра „Мој ДДВ-моја награда“.Сепак...

Економија 05.02.20 | 12:28

Во јануари скенирани над 15 милиони сметки

Во јануари граѓаните имаат скенирaно убедливо најмногу фискални сметки преку апликацијата МојДДВ, или над 15 милиони сметки, а наплатениот ДДВ за овој месец е за над...

Економија 21.01.20 | 09:17

Повеќе пари да се враќаат: Владата најавува промени во проектот ,,Мој ДДВ‘‘

Заради поголема масовност, владата планира измени во проектот Мој ДДВ, дознава Сител. Со нив, граѓаните кои скенираат фискални сметки би требало да добиваат повисок...