На 19.04.2024 во 19.40 часот на Граничен премин Меѓународен аеродром Скопје, полициски службеници ја привеле Г.Ф.(21) од Република Турција затоа што при пасошка контрола и проверка во оперативната евиденција било констатирано дека го пречекорила дозволениот туристички престој во државата.

Таа била предадена полициски службеници од Одделението за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија Скопје за понатамошна постапка.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.