На интернет се проширија бизарни и шокантни тврдења дека Џејми Фокс добил мозочен удар поради вакцината против корона вирусот, но неговиот портпарол тоа остро го демантираше.

Претставникот на холивудскиот актер Џејми Фокс ја демантираше бизарната теорија на заговор што се рашири на Интернет, според која тој тешко се разболел како резултат на вакцинација против Ковид-19.

55-годишниот Џејми мистериозно се онесвести и заврши во болница за време на снимањето на акционата комедија „Back In Action“ со Камерон Дијаз, по што беше хоспитализиран во болница специјализирана за лекување на возрасни со сериозни состојби, вклучително и закрепнување од последиците од мозочен удар, иако неговата дијагноза не беше откриена.

Меѓутоа, сега на социјалните мрежи се проширија тврдења дека тој сериозно се разболел откако ја примил вакцината, почнувајќи од подкастерот Еј Џеј Бенц, кој во едно онлајн ток-шоу го изнесе шокантното и неосновано тврдење дека Џејми останал делумно парализиран и слеп откако ја примил вакцината.

Тој тврдеше дека Џејми бил принуден да ја прими вакцината за да работи на новиот филм и дека згрутчувањето на крвта довело до мозочен удар, што претставниците на Фокс го негираа и изјавија за NBC News дека е целосно лажно.

„Изјавите на А.Џ се засноваат на негови доверливи извори, така што не можам да шпекулирам повеќе од она што го кажа во емисијата. Искрено се надевам дека грешат и дека г-дин Фокс целосно ќе закрепне. Нема докази и причина да верувате дека неговата здравствена состојба е директно поврзана со вакцината. Секој доказ за нешто од тоа треба да дојде од неговите лекари“, рече Пински во чија емисија се започна.

Тој додаде дека ги поддржува и препорачува сите безбедни вакцини, но додаде дека алармантен број на животи на луѓето се значително променети поради несакани ефекти, здравствени проблеми и смрт на најблиските, како и дека некои знаци укажуваат на поврзаност со mRNA вакцини.

За сè зборуваше и телевизиската водителка Кендис Овенс, која пак во својот подкаст инсинуираше дека изјавата на Бенза мора да е вистинита бидејќи семејството на Фокс директно не го демантираше.

„Се чини дека нивниот молк зборува за вистинитоста на овие тврдења. Сите со нетрпение чекаме да видиме дали Џејми Фокс ќе зборува“, рече таа.

Според последните информации, Џејми наводно имал мозочен удар, што го откри пензионираниот боксер Мајк Тајсон.

„Тој не се чувствува добро. Рекоа дека е мозочен удар, немам поим како се случило“, рече Мајк за време на гостувањето во подкастот Valuetainment.

Здравствената состојба на актерот ги шокираше фановите и неговите блиски, а сите се уште чекаат нови информации за неговата состојба.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.