Ознака: вакцина
Македонија 14.04.21 | 16:39

Пендаровски бара вакцинацијата да не запре додека сите не се вакцинираме

Процесот на вакцинација да се одвива контиунирано до целосна имунизација на населението, а личната одговорност на секој граѓанин е еден од предусловите за побрзо и...

Свет 14.04.21 | 15:24

Путин ја прими втората доза од вакцината против ковид-19

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска ја прими втората доза вакцина против ковид-19, три недели по првата вакцинација. Сакам да Ве информирам дека ја примив...

Свет 13.04.21 | 15:37

Шест случаи на мозочна синусна тромбоза: САД ќе го паузира вакцинирањето со „Џонсон и Џонсон“

Американските здравствени власти одлучија да се сопре употребата на вакцините на „Џонсон и Џонсон“ поради неколку случаи на згрутчување на крвта. Американската Агенција...

Свет 13.04.21 | 10:18

Експерти на ЕМА во Москва ја проценуваат вакцината „Спутник В“

Експерти од Европската агенција за лекови (ЕМА) престојуваат во Москва за да ја проценат вакцината „Спутник В“ против Ковид-19, објавија денеска руските медиуми, наведувајќи...

Свет 13.04.21 | 10:15

Baкцинaтa нa „Синoвaк“ e 50,7% eфикacнa пpoтив бpaзилcкиoт вид нa кopoнaвиpyc

Бразил, кој во изминатите седмици стана епицентар на пандемијата на коронавирус, вчера евидентираше 37.000 новозаразени, во момент кога во земјата се повеќе циркулира...

Македонија 13.04.21 | 08:10

„Масовна“ вакцина примиле 26.000 граѓани

Вакцина против Ковид-19 досега примиле 26 014 граѓани, стои на онлајн платформата kovid19vakcinacija.mk на која граѓаните може да се информираат за вакцините, процесот и фазите на...

Свет 12.04.21 | 10:58

По проблемите со „Астра-Зенека“, Австралија се откажа од планот да ги вакцинира сите граѓани до крајот на годината

Австралија се повлекува од планот да ги вакцинира речиси сите 26 милиони жители на земјата до крајот на 2021 година. Ваквата одлука доаѓа откако беше препорачано луѓето...

Свет 12.04.21 | 09:45

Ширум САД распределени 240 милиони вакцини

Ширум САД досега се дистрибуирани 237,7 милиони дози од вакцините против Ковид-19, а од нив веќе се аплицирани повеќе од 187 милиони дози. Според Американскиот Центар за...

Свет 11.04.21 | 16:12

Како Бутан за седум дена го вакцинира возрасното население?

Кога Индија во јануари му подари на Бутан вакцини против Ковид-19, соседното кралство направи необичен избор. Наместо да брза да ги вакцинира сите 800.000 граѓани, Владата...

Свет 11.04.21 | 10:35

По краток прекин Јужна Кореја продолжува да вакцинира со „АстраЗенека“, но не и помлади од 30 години

Јужна Кореја ќе продолжи со имунизација на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „АстраЗенека“ според првичниот план. Како што соопшти Корејската агенција за...

Свет 11.04.21 | 08:36

Дали вакцината на „Астра Зенека“ е мета на теории на заговор затоа што е поевтина од другите вакцини?

Во време кога низ целиот свет најактуелна тема е вакцинацијата против Ковид-19, вакцината на „Астра Зенека“ предизвикува многу дискусии. Така е и во Хрватска каде што...

Здравје 10.04.21 | 18:38

Дали се доволни 14 дена за создавање имунитет против коронавирус, по примена вакцина?

Дали се доволни 14 дена за создавање имунитет против корона вирус, по примена вакцина? Ова прашање ги мачи поголем број од граѓаните. Во групата Ковид 19, совети и искуства,...

Македонија 10.04.21 | 12:03

Д-р Софијанова: Вакцинирајте се, тоа е лекот

Доктор Аспазија Софијановa, специјалист педијатар и директорка на Клиниката за детски болести во Мајка Тереза, објави дека се вакцинирала против коронавирусот. Се вакцинирав,...

Свет 10.04.21 | 11:58

Кина одобри испитување врз луѓе на нова вакцина против Ковид-19

Кинеската фармацевтска компанија „Национал биотек груп“ (ЦНБГ) доби дозвола од надлежните институции да почне со тестирање на својата вакцина врз луѓе. Во извештајот...

Свет 10.04.21 | 09:21

„Фајзер“ и „Бионтеk“ бараат итно одобрување за користење на нивната вакцина кај деца на возраст од 12 до 15 години

Фармацевтската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ соопштија дека побарале од Управата за храна и лекови на САД по итна постапка да ја прошири...

Свет 10.04.21 | 08:01

Вакцината „Спутник“ најдобро ја спречува британската мутација, но ефикасноста и опаѓа кај јужноафриканскиот вид на корона

Водечкиот научник од рускиот институт „Гамалеја“, што ја разви вакцината, „Спутник“, Александар Гинтсбург, изјави дека таа вакцина е помалку ефикасна против јужноафриканската...

Здравје 10.04.21 | 07:59

Ова се симптоми кои предупредуваат за можен тромб по вакцинирањето

Згрутчувањето на крвта е редок, но несакан ефект на вакцината на „АстраЗенека“ што предизвика најмногу контроверзи во светски рамки. Дури и Европската агенција за...

Здравје 09.04.21 | 17:14

Вакцинирани повеќе од 18.000 граѓани, новинарите и судиите следната недела

Досега вакцинирани се 18.261 лице, а освен возрасни граѓани, здравствени работници, вакцинирани се најкритичните групи на припадници на МВР, АРМ, наставнички од 1 до 3 одделение,...

Македонија 09.04.21 | 12:28

Д-р Киријас: Вакцинацијата и ревакцинацијата да бидат со иста вакцина

Доцент д-р Мери Киријас од Институтот за имунологија во интервју за МИА, истакнува дека официјалните препораки и од производителите и од американската Администрација...

Свет 09.04.21 | 10:23

Француски здравствени власти: Лицата под 55 години кои примиле прва доза од Астра Зенека, да добијат втора доза од Фајзер или Модерна

Француските здравствени власти препорачаа пренасочување на лицата кои ја примиле првата доза од вакцината Астра Зенека кон другите вакцини за втората инјекција, односно...