Ознака: вакцина
Здравје 15.02.24 | 19:54

Руски научници се блиску до создавање вакцина против рак, соопшти Путин

Рускиот претседател Владимир Путин на технолошки форум во Москва вчера изјави дека научници од Русија се блиску до создавање вакцина против рак што наскоро би можела...

Здравје 15.02.24 | 12:13

Русија е сѐ поблиску до наоѓање на вакцина против рак

Русија е се поблиску до создавање вакцини против рак, изјави претседателот Владимир Путин и додаде дека може да се смета на нивна рана примена во индивидуалната терапија. „Го...

Здравје 10.02.24 | 17:24

Тројно зголемена вакцинацијата на деца против голема кашлица

Порастот на заболените деца од голема кашлица и апелите на лекарите поттикнаа многу родители кои беа сомничави кон вакцинацијата да навалат во вакциналните пунктови...

Македонија 08.02.24 | 15:26

Инспектори ќе проверуваат за невакцинирани деца во градинките

Министерот за труд и социјална политика во техничката Влада, Ѓоко Велковски денеска изјави дека инспекциски служби ќе проверуваат во градинките каде нема вакцинирани...

Здравје 04.02.24 | 20:23

Прв пациент примил експериментална вакцина против рак на кожа

Фармацевтската компанија Модерна создаде експериментална вакцина која може да помогне во борбата против ракот, пишува Сан. 81-годишен старец со неизлечив карцином на...

Здравје 24.01.24 | 18:29

Сè поголем број жени помлади од 35 години заболуваат од карцином на грлото на матка, на 100 илјади жени – 20 се болни

Во нашата држава има висока инциденца од 20 нови случаи со карцином на грло на матка на 100 илјади жени, споредено со она кон кое треба да се стремиме, два до четири нови...

Калеидоскоп 19.11.23 | 13:04

Гулабоски: Вакцината против сите видови на канцер ќе биде достапна за една до две години

Научникот на штипскиот Универзитет „Гоце Делчев“, Рубин Гулабоски, кој е меѓу топ два проценти на највлијателни научници во светот според Стендфорд листата, во видео...

Здравје 18.11.23 | 14:27

Гулабоски: Вакцината против сите видови на канцер ќе биде достапна за една до две години, доколку нема опструкции

Доколку нема државни, политички и фармацевтски опструкции, вакцината против сите типови на канцер ќе биде достапна на пазарот за една до две години, вели во видео интервју...

Здравје 02.11.23 | 14:00

Над 10 илјади граѓани се вакцинирале против сезонски грип за една недела

Над 10 илјади граѓани се вакцинирале против сезонски грип за една кога почна имунизацијата на населението, кажа денеска министерот за здравство Фатмир Меџити, кој беше...

Здравје 30.10.23 | 12:35

Министерот Меџити прими вакцина против сезонски грип

Министерот за здравство Фатмир Меџити утрово прими вакцина против сезонски грип на вакциналниот пункт за здравствени работници, кој е отворен во Институтот за јавно...

Здравје 25.10.23 | 14:11

Крајот на октомври, почетокот на ноември е најдобро време за вакцина против сезонски грип, граѓаните се вакцинираат бесплатно преку „Мој термин“ и приватно за 700 денари

Ова е најдобриот период, крајот на октомври – почетокот на ноември за почеток на вакцинација против сезонски грип. Во зимскиот период се очекува поголем број заболени,...

Здравје 11.10.23 | 12:32

За два дена над 10 илјади граѓани се пријавиле за бесплатна вакцинација против сезонски грип

За два дена над 10.000 граѓани се пријавиле за бесплатна вакцинација против сезонски грип на страницата vakcinacija.mk, соопштија од Министерството за здравство. Со бесплатна...

Свет 24.09.23 | 09:42

Ги охрабрува сите Американци да го следат неговиот пример: Бајден прими нова доза од вакцината против корона вирусот

Американскиот претседател Џозеф Бајден (80) примил уште една доза од вакцината против корона вирусот, како и годишната вакцина против сезонскиот грип. Како што влегуваме...

Здравје 22.09.23 | 19:57

Вакцинацијата против сезонскиот грип почнува од средината на октомври

Министерството за здравство информира дека има набавено за 50 отсто поголема количина вакцини против сезонски грип. Вакцинацијата, како што најавуваат, ќе почне кон...

Здравје 15.09.23 | 15:15

ЕУ одобри уште една вакцина за есенското вакцинирање против корона

Европската комисија денеска одобри употреба на адаптираната вакцина против корона вирусот „Спајквакс Икс-Бе-Бе.1.5“ („Spikevax XBB.1.5“) за есенските кампањи за вакцинација...

Здравје 29.06.23 | 13:55

Првата пациентка што прими вакцина против рак успешно се опорави

Една од првите што примија вакцина против рак на јајници во едно клиничко истражување пред 11 години беше Џејми Крејс Мрсер. Со дијагноза на напреднат рак на јајниците...

Здравје 12.06.23 | 16:54

Одложено е првото граѓанско судење против „Бионтек“, Германка ја тужи компанијата поради ефектите од вакцината против ковид-19

Првото граѓанско судење против фармацевтската компанија „Бионтек“, поради наводни здравствени последици од вакцината против коронавирус, денеска е одложено до натамошно...

Вести 09.06.23 | 12:12

Бизарни тврдења за здравствената состојба на познатиот актер: „Слеп и парализиран поради вакцина“

На интернет се проширија бизарни и шокантни тврдења дека Џејми Фокс добил мозочен удар поради вакцината против корона вирусот, но неговиот портпарол тоа остро го демантираше. Претставникот...

Здравје 08.04.23 | 10:28

Модерна: Вакцините против рак и срцеви заболувања ќе бидат готови до 2030 година

Водечката американска фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека е уверена оти вакцините против рак, кардиоваскуларни и автоимуни болести, како и други состојби...

Балкан 22.03.23 | 13:27

Итно повлечена вакцината БСЖ за бебиња произведена на Институтот „Торлак“

Српскиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ нареди итно повлекување од употреба на БСЖ вакцината против туберкулоза, што се дава на бебиња веднаш...