Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) попладнево со жрепка ги одреди двојките за шеснаесетфиналето во националниот куп.

Бранителот на трофејот Македонија ЃП, како и ланските полуфиналисти и финалисти – Струга Трим Лум, Шкендија и Силекс, натпреварите ќе ги почнат од осминафиналето.

КУП на Македонија, 1/16 финале:

Јанг Тим – Победа

Новаци 2005 – Брегалница

Башкими 1947 – Скопје

Аресими 1973 – Тиквеш 1930

Кожуф Гевгелија – БРЕРА Струмица

Карбинци – Воска Спорт

ГФК Охрид – Детонит Плачковица

Беласица – Гостивар

БФК Коњаре – Шкупи 1927

Беса 1976 – Вардар

Тетекс 1953 – Работнички

Влазерими 1977 – Пелистер.

Натпреварите се закажани за 20 септември од 15 часот, а во случај на нерешен резултат патникот во осминафиналето ќе го одлучи подоброто изведување пеналиRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.