Земјотрес со јачина од 3,4 степени по Рихтер попладнево ја погоди Албанија, а беше почувствуван и во Македонија.

Епицентарот на земјотресот е на длабочина од 2 километри, а 25 километри оддалечен од Драч.

Земјотресот го почувствуваа жителите на југо-западните делови на Македонија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.