Ознака: земјотрес албанија
Балкан 15.01.20 | 10:37

27 лица уапсени за последиците од земјотресите во Албанија, се трага по уште 11 осомничени

Албанските обвинители издадоа потерници за 38 лица заради непочитување на прописи при градба на згради што придонесе за уривања и оштетувања во Тирана и околните општини...

Балкан 02.01.20 | 08:53

„Њујорк тајмс“: Балканот не е подготвен за голем земјотрес

Од Букурешт до Софија и на Балканот, голем број влади не успеаја да ги решат ризиците од згради што лесно може да се урнат при земјотрес, пишува во текстот„Лекции од...

Балкан 01.01.20 | 16:47

Ноќва нов земјотрес во Драч со јачина од 4.2

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала, регистиран беше во Албанија во првите часови од Новата година. Потресот бил во 3:53 часот во Јадранско Море...

Македонија 21.12.19 | 13:01

Како израз на солидарноста со граѓаните на Албанија утринава го посетивме Драч

Како израз на солидарноста со граѓаните на Албанија, и во знак на поддршка и духовна поткрепа на жителите на градовите и другите населени места што настрадаа од земјотресот...

Балкан 16.12.19 | 12:44

Бериша: Дел од жртвите од земјотресот се убиени од државата

Поранешниот албански премиер, некогашен шеф на државата и почесен претседател на опозициската Демократска партија, Сали Бериша, говорејќи за катастрофалниот земјотрес,...

Балкан 06.12.19 | 21:17

Децата кои скокнаа од балкон во земјотресот добија специјална награда од премиерот

Премиерот на Албанија Еди Рама им приреди изненадување на двете деца Аурелин и Алејсон, кои за да се спасат од земјотресот скокнале од балкон од своите домови. Се здобија...

Балкан 03.12.19 | 09:43

Бебе Реџа: Во моите вени тече албанска крв, синови сме и ќерки на Мајка Тереза

Aмериканската пејачка родум Дебар, Бебе Реџа, вчера посети семејство во Бубќ, Албанија, една од најпогодените зони од катастрофалниот земјотрес, а потоа заедно со албанскиот...

Балкан 02.12.19 | 15:25

Добила инфаркт по трагедијата: Почина уште еден член од семејството Лала

Бројот на жртвите во катастрофалниот земјотрес во Албанија се искачи на 52 лица, јави дописничката на МИА. Станува збор за Фиќерете Лала (64), член на семејството Лала,...

Балкан 01.12.19 | 12:53

Градоначалничката на Драч си поднесе оставка откако изјави дека е задоволна со 50 жртви

Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по изјавата која доцна синоќа во живо ја даде за Топ ченел. Сако, веројатно по грешка, изјави дека тие се задоволни...

Балкан 01.12.19 | 12:26

„Реагираа брилијантно“: Рама им се заблагодари на балканските лидери и побара меѓународна помош

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на македонскиот премиер Зоран Заев и на другите лидери во регионот што ѝ помогнаа на Албанија да ги санира последиците...

Балкан 01.12.19 | 09:16

Газдата на Шкендија донирал 3 милиони евра за погодените во Драч

Албанските медиуми јавуваат дека семејството на газдата на ФК Шкендија, Лазим Дестани, донирало околу 3.000.000 евра за настраданите и погодените од земјотресот во Драч. Исто...

Балкан 30.11.19 | 10:57

Рама потврди: Запрени спасувачките операции, 50 загинати и 2.000 повредени во земјотресот

Потрагата и спасувачите операции за преживеаните во земјотресот што ја погоди Албанија официјално е завршена, зошто се верува дека нема повеќе тела под урнатините. Премиерот...

Балкан 30.11.19 | 09:17

Црногорски бизнисмен донира два милиона евра за Албанија

Претседателот на црногорскиот кошаркарски клуб Морнар, Ѓорѓије Павичевиќ донираше два милиона евра за помош на жртвите од земјотресот во Албанија. На страницата на...

Балкан 29.11.19 | 18:55

Турција ќе гради 500 станови за настраданите во Албанија

Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган најави дека неговата земја ќе изгради 500 станови за жителите во Албанија кои смртоносниот земјотрес од 26 ноември ги остави...

Балкан 29.11.19 | 09:04

Објавени имињата на 46 лица кои загинаа во земјотресот во Албанија

Mинистерството за одбрана ги објави на својата веб-страница имињата на 46 лица загинати во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија во вторникот наутро. Во соопштението...

Балкан 29.11.19 | 08:12

Точно на полноќ – нов силен земјотрес ја погоди Албанија

Вечерва, точно на полноќ, нов прилично силен земјотрес ја погоди Албанија. Земјотресот според првичните информации бил со јачина од 4.5 степени според рихтер. Граѓаните...

Балкан 28.11.19 | 22:11

Ги пронајдоа гушнати со мајка им: Телата на семејството Лала извлечени од урнатините

Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотресот што утрото на 26 ноември ја погоди Албанија се искачи на 46. Од под урнатните на нивната куќа во областа Кенета се излечени...

Балкан 28.11.19 | 10:55

Во земјотресот загина идната снаа на Еди Рама

Албанските медиуми објавија дека меѓу жртвите во Туман во Албанија е и свршеницата на постариот син на премиерот Еди Рама, Грегори, а во текот на денот веста ја потврди...

Македонија 27.11.19 | 23:54

Вечерва уште еден земјотрес во Албанија, почувствуван и во Охрид

Повеќе од 500 потреси се регистрирани во Албанија, по силниот земјотрес од 6.4 степени по Рихтер. Најновиот земјотрес беше регистриран вечерва во 23:19 часот. Земјотресот...

Балкан 27.11.19 | 22:37

Моментот кога се урива зградата во која е заробено семејството Лала, веќе не слушаат повици за помош

Потрагата по семејството Лала во урнатините на зградата продолжува, но засега нема добри вести. Албанскиот новинар Мустафај известува дека тимовите работат и го обезбедуваат...