Украина е Европа, а Македонија не е?! Длабоко корумпираниот, криминализиран, агресивно милитаристички и пронацистички режим во Киев – кого западните медиуми и западните организации за човекови права редовно го опишуваа како таков во своите извештаи до 24 февруари – заслужува статус на кандидат за ЕУ, а владата во Скопје, често и на нејзина штета, ги исполни сите барања на секој бриселски бирократ, не заслужува ништо повеќе и подобро од бугарската“блокада на преговорите-пишува во својата колумна во „Информер“ главниот уредник Драган Ј.Вучичевиќ.

И тогаш некој се прашува како и зошто албанскиот премиер Еди Рама среде Брисел изјави дека Европската Унија денес е поболна од Путин и неговата Русија?! Па зарем не?!Европа денес ги нема Брант, Тачер, Митеран, Ангела. Заглавена во плитките умови на бирократизираните апаратчици, ЕУ денес е сè повеќе само хартија, само празна приказна, само марионета за крајот на империјална Америка-пишува Вучичевиќ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.