Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека регионот на Западен Балкан, веројатно, ќе чека уште шест години за да влезе во Европската Унија и дека тоа е во ред.

Знам дека нема да бидеме дел од Европската Унија, никој од нас, пред Украина. Кога ќе влеземе во Европската Унија, дали ќе влеземе заедно со Украина, тоа е друг проблем. Вие имате свое мислење, но мојата интелигенција ми кажува дека сум во право. И, се разбира, тоа е нешто што се случува во моментот. Веројатно, ќе почекаме уште шест години, што е исто така добро – додава тој.

Во вашите земји можеби Европската Унија е толку популарна, кај мене не е толку популарна, како што не сме толку популарни и ние, иако сме најголемиот дел од овој регион. Никогаш нема да кажеме лоши работи за важноста на оваа иницијатива, рече Вучиќ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.