Грозоморното убиство во Градачац во кое Нермин Сулејмановиќ уби три лица, меѓу кои и неговата невенчана сопруга Низама Хеќимовиќ, секој ден добива нов пресврт.

Судијката Лејла Нумановиќ не донела решение за изрекување мерки против Сулејмановиќ врз основа на пријавата од полициската управа Градачац.

Аваз.ба вчера објави дека судијката поднел жалба до Федералната полициска управа против МУП на кантонот Тузла и службеникот на полициската станица во Градачац. Во меѓувреме е на боледување поради, како што рече, хајката против неа.

Аваз.бa го доби исказот на судијката и причините поради кои таа не можеше да му определи мерки за забранет пристап до Низама.

Таа беше дежурен судија на 7 август кога полицаец од полициската управа Градачац и поднел барање за определување мерки за ограничување против Сулејмановиќ поради семејно насилство.

– Набрзо пристигна до мене споменатото барање, а поради итноста веднаш почнав да работам на него. Со барањето за изрекување мерки, колку што се сеќавам, беа доставени само службени белешки, во кои е наведено дека Низама Хеќимовиќ пријавила семејно насилство од нејзиниот невенчан сопруг Нермин. За да може Судот по барање на полицијата да изрече одредена заштитна мерка, во согласност со закон, кон барањето мора да се приложат докази – медицинска документација, изјава на оштетениот, доколку не ги користи придобивките од законот, изјава на пријавениот, потоа изјави на други сведоци, членови на семејството, роднини, како и сите други сведоци кои би можеле да ги потврдат наводите од полициското барање, како и секој друг доказ што би можел да го потврди – изјави таа.

Како што наведе таа, доколку има закани по телефон, тогаш и тоа мора да се приложи кон барањето на полицијата.

– Пред да го донесам решението по барање на полицијата, во 14 часот и 30 минути го повикав претставникот на ПУ Градачац во мојата канцеларија. Откако тој дошол во канцеларија, постапката за изрекување заштитни мерки била спроведена на начин што во записникот на 07.08.2023 година е евидентирано, односно дека ПУ Градачац останува на своето барање за изрекување на бараната мерка. Во недостиг на потребни докази за усвојување на мерките за заштита кои беа побарани, донесов решение со кое го одбив барањето на МВР, ТК ПУ Градачац, кое го напишав – истакна таа.

Таа посочи дека со барањето не е доставен ниту еден доказ. Таа очекувала дека полицијата ќе ги прибави потребните докази за изрекување мерки, но тоа не се случи.

– Во петокот на 11 август Специјалната полиција ја блокираше зградата на Судот во Градачац кога дознав дека Нермин Сулејмановиќ наводно ја убил својата невенчана сопруга Низама и уште две лица. Веднаш разбрав дека се работи за човекот за кого од полициската управа Градачац било побарано да му изрече заштитни мерки без приложување на законски пропишаните докази, а дека една од жртвите е неговата невенчана сопруга Низама, која пријавила семејно насилство. На крајот, би сакала да наведам дека мојата одлука ја донесов врз основа на законот, односно достапните докази, кои не беа опфатени со барањето, ниту пак полицијата по моето одбивање презеде мерки за прибавување на доказите. Името Нермин Сулејмановиќ не ми значеше ништо за да ме натера да се посомневам дека се работи за насилник – заклучил Нумановиќ.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.