Ознака: судијка
Македонија 04.11.22 | 12:51

На Зеќири му се падна истата судијка како на Рашковски

Фанка Јанчулева Михаиловска е судијката која е назначена за водење на судскиот процес во кој поранешниот генерален секретар на владата, Мухамед Зеќири е обвинет за...

Фудбал 10.10.21 | 10:12

Жена првпат им судеше на фудбалерите на Англија: Хари Кејн посакува да има уште многу такви случаи

Фудбалерот на Англија, Хари Кејн, искажа поддршка за назначување жена за главен судија на мечот во кој англиската репрезентација гостуваше во Андора. Англија победи...

Свет 31.07.21 | 16:23

Судијка од Врховен суд осомничена за убиството на претседателот на Хаити

Полицијата на Хаити соопшти дека меѓу осомничените за убиството на претседателот Жованел Моиз е и судијка од Врховниот суд. Во соопштението се вели дека судијката се...

Останати спортови 10.07.21 | 17:00

За прв пат во историјата на Вимблдон жена ќе го суди машкото финалето

Последниот натпревар на Грен слемот во Лондон во сингл за мажи, ќе го суди жена за прв пат во историјата, објави на Твитер новинарот Михал Самулски. Финалниот меч на Вимблдон...

Балкан 11.06.21 | 11:43

Ова е судијката која гласаше против казната доживотен затвор за Ратко Младиќ

Судијката која претседаваше со жалбениот совет за Ратко Младиќ, со своето мислење се издвои и беше против потврдување на доживотната казна затвор за поранешниот лидер...

Македонија 11.03.21 | 18:36

Разрешената судијка Лаличиќ: Ова е срам за судството и Судскиот совет

Судијката Софија Лаличиќ, која беше разрешена на седница на Судскиот совет за претставка на адвокатот Асмир Алиспахиќ, вели дека е разрешена спротивно на законите и...

Македонија 23.02.21 | 11:58

Сопруг на судијка од скопскиот граѓански суд барал стан од Самсоненко за да му се реши стечајот

Сопруг на судијка од скопска двојка побарал да добие стан како подарок од бизнисмен, кој имал предмет за решавање кај неговата соруга, која, како стечаен судија отворила...

Останати спортови 07.09.20 | 18:23

Многу сакала да патува, да ужива во убаво вино и оружје: Која е судијката поради која Ѓоковиќ беше дисквалификуван

Светските медиуми го најдоа идентитетот на судијката која беше удрена од првиот рекет на светот Новак Ѓоковиќ. Се работи за Лаура Кларк која има 56 години. На социјалните...

Црна хроника 07.09.20 | 15:46

Сопругата на загинатиот кај „Млечен“ поднесе претставка против судијката Елена Јосифовиќ

Незадоволна од досудената условна пресуда на судијката Елена Илиевска Јосифовиќ за возачот кој во сообраќајка го усмрти нејзиниот сопруг, тетовката Наташа Димитриевска...

Сцена 16.01.20 | 17:23

Фатен на дело: Милан Поповиќ и судијката што ѝ го одзеде старателството на Северина, заедно на скијање

Стигнавме во хотелот во сабота на 4-ти јануари и не сум сигурна дали се видовме истата вечер или следното утро во хотелското лоби. Јас бев со семејството, а тој беше со...

Естрада 16.01.20 | 13:08

Mилан Поповиќ на зимување со судијката што му го подари старателството врз Александар

Судијката Теа Голуб, која во случајот за старателството врз синот на поранешните сопружници Северина Којиќ и Милан Поповиќ, на изненадување на целата балканска јавност...

Македонија 12.09.19 | 10:06

Адвокат доби доби казна од 2.000 евра за статусот: „Сваровски судија Лаличиќ, дно од судија“

Адвокатот Асмир Алиспајиќ доби казна од 2.000 евра бидејќи на социјалните мрежи објавил статус во кој ја споменува судијката Софија Лаличиќ. Спорниот статус адвокатот...

Фудбал 02.08.19 | 15:29

Жена ќе суди на Суперкупот меѓу Ливерпул и Челзи

За првпат во историјата на финалните натпревари под капата на УЕФА, женски судија ќе води натпревар за титула во евронатпреварувањата. Французинката Стефани Фрапар...

Македонија 16.05.19 | 19:30

Додека осудените од Диво насеље правеа ицнидeнти внатре, cyдиjкa се oбидeла да пpeгaзи пoлицajци нaдвop

Судијката Оља Ристова предизвикала cepиoзeн бeзбeднoceн ицнидeнт пред Kpивичниoт cyд во Скопје, откако со својот автомобил се обидела да пpeгaзи тројца пoлицajци, кои нe ѝ дoзвoлилe...

Македонија 24.04.19 | 10:50

Слушнав дека има здравствени проблеми, нека почине, не ја жалам

Сè уште актуелниот поглавар на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи вчера во своето обраќање имаше скандалозна изјава за судијката која ја донела одлуката Бузаку...