Денеска во Вишиот суд во Смедерево е донесен осомничениот Урош Блажиќ, кој на 4 мај во селата Мало Орашје кај Смедерево и Дубон кај Младеновац со автоматско уби девет млади лица.

Откако беше внесен во судница, родителите на жртвите од масакрот го нападнаа Блажиќ по што тој веднаш беше изнесен од судницата.

Тој и судските стражари побегнале од судницата, а бил со лисици на нозете и на рацете.

Родителите викале, а во судницата дојде и Брза помош, која интервенирала откако на неколку лица им се слошило.

Таткото на двајца од жртвите извикуваше пред судницата: „Седам со убијците, да седам да ги гледам, да ми се смеат во лице. Ги уби син ми и ќерката!“.

Мајката на убиениот пак, по излегувањето од судницата извика: „Не можам да се смирам“.

Видеа и фотографии тукаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.