Лидерот на Движењето за промени, Небојша Медојевиќ изјави дека премиерот Милојко Спајиќ со гласањето за геноцид на Србија ги прогласил и неговата ќерка и нејзината мајка за геноцидни.

„Ќерката на Милојко Спајиќ, која и тој јавно ја призна по моето потсетување, е државјанин на Србија. Каков нехуман можеш да бидеш да ја прогласиш својата ќерка и нејзината мајка за геноцидни?! –  запраша Медојевиќ, наведувајќи дека таквиот чин е „дното на дното“, објави „Борба.ме.

Покрај тоа, Медојевиќ пишува дека Спајиќ поседува српски пасош од кој се откажал кога стана премиер.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.