Анкица Туѓман, сопругата на првиот хрватски претседател Фрањо Туѓман, почина во 97. година од животот.

Била родена во 1926 година во Загреб, каде што се школувала се до заминување во партизани во пролетта 1944 година. Истата година го запознава својот иден сопруг Фрањо, со кого стапуваат во брак една година подоцна, по завршување на Втората светска војна.

Во 1946 година го добиле првиот син Мирослав, две години подоцна се родил Стјепан, а во 1951 година ќерката Невенка.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.