Миша Гроф, свекорот на водителката Николина Пишек, 40 дена по смртта на неговиот син, историчарот на уметност Видоје Ристовиќ, ја започна битката за зачувување на неговиот имот.

Во 90-тите почнал да препродава уметнички дела, па набрзо станал најбогатиот српски антикварец. Миша поседува импозантни уметнички дела, како и слики вредни по 100.000 евра.

Тој бил близок пријател и со Жељко Ражнатовиќ Аркан, а Војин Ражнатовиќ, синот на Аркан, го споменува во својата книга „Приказни за татко ми“.

Седев со татко ми во Белград во 1996 година, кога Миша Гроф му кажа дека добил неколку оригинални слики, за кои татко ми ќе покаже голем интерес. Како мало дете, кога дознава дека оди во забавен парк, татко ми скокнал од столот, отишол во собата да ги земе парите и побрзал кон Славија, каде што живеел Миша Гроф. Трчал сто на час и додека возел рекол дека едвај чекал да ги види сликите. Кога стигнавме, Миша Гроф ги донесе сликите една по една. Татко ми го прашува за една: „Колку за оваа, Мишо? „Бесплатно“, се пошегува Гроф, а потоа додаде: „Петнаесет илјади“. Татко ми ги изброи парите, им стави гума и ги фрли кон него од другата страна на собата. Гроф зграпчи сè и ги остави на страна. Татко ми тогаш купил четири слики и потрошил околу 35.000 марки. Само што заминувавме, кога тој го изненади и рече дека најдоброто го оставил за крај. И навистина, вади прекрасна слика од кралот Петар I на коњ. А татко ми за таа слика му платил 20.000 марки, напишал Војин Ражнатовиќ во книгата.

Пред 20 години, поточно во 2001 година, Витор пријавил тешка кражба во полиција кога од неговата куќа исчезнале предмети од исклучително висока вредност.

Жељко Симиќ, поранешен министер, извадил скапоцености и пари кога останал сам во станот на Ристовиќ. Полицијата реагирала по пријавата на Витор.

Бидејќи работите постепено исчезнувале, Ристовиќ и неговите луѓе сфатиле дека крадецот веројатно е еден од пријателите кои често доаѓале во неговиот стан.

Надзорните камери го снимиле Жељко како ги зема работите додека Витор не бил присутен, пишуваат медиумите.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.