Британскиот таблоид „Мирор“ ја шокираше  јавноста со тврдењето дека поранешниот командант на Црвените беретки Милорад Улемек Легиа е можниот убиец на британската новинарка Џил Дандо.

Своето „откритие“ го темелат на снимката од камерата која на денот на убиството, во правецот во кој се движела жртвата, ја „уловила“ сликата на човек кој неверојатно личи на Милорад Улемек Легија. Убиството се случило во 1999 година и до ден денес не е расветлено.

– Човекот кој се бара во врска со убиството на Џил Дандо неверојатно наликува на безмилосниот убиец на српските тајни служби, се вели во текстот на Мирор.

На снимката од надзорната камера по убиството на британскиот водител Дандо во 1999 година е виден неидентификуван маж, кој според досегашната истрага имал карактеристики на професионален убиец.

Експертот за споредба на лица, Ејми Полито, сега откри голем број сличности помеѓу Х-мен, како што е наречен човекот на камерата, и двапати осудениот убиец Милорад Улемек, кој одлежува 40 години во српски затвор.

Кога Џил беше убиена, Улемек беше шеф на ЈСО

Истрагата би можела да иницира целосен форензички преглед на оригиналната снимка од надзорната камера, сите отпечатоци од прсти и отпечатоци од дланка, како и да ги утврди движењата на Улемек во моментот на нејзиното убиство.

Кога Џил беше убиена, британските авиони ја бомбардираа Србија како дел од кампањата на НАТО, што го натера Дандо да упати апел за бегалците од Косово.

За неколку часа по нејзината смрт бил упатен повик во кој се тврди дека убиството е одговор на бомбашките напади, пренесува „Мирор“. Џил била застрелана пред нејзиниот дом во близина.

Полито споредувајќи ги лицата рече дека X-Man и Legion имаат слична форма на устата, брадата, косата и десниот лобус, додека општата форма и големина на носот и десното уво се исти.

– Во рамките на ограничувањата на сликите, не беа пронајдени разлики меѓу Х-менот и господинот Улемек – рече тој, но додаде дека не може со сигурност да каже дека станува збор за истата личност поради недостаток на детали во заматената камера. фотографија.

Убиството на Џил се случи на нејзиниот праг на 26 април 1999 година нешто по 11.30 часот.Беше беше застрелана еднаш во главата од кратко растојание додека  излегуваше од нејзиниот син БМВ кабриолет.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.